Научни скупови

Српски језик, књижевност, уметност – говорe Дубравка Богутовац и Снежана Милосављевић Милић

У емисији НАУЧНИ СКУПОВИ четвртком слушате снимке излагања са 14. Међународноног научног скупа „Српски језик, књижевност, уметност”, који је одржан од 25. до 27. октобра у организацији Филолошко-уметничког факултета из Крагујевца. У четвртој емисији овог циклуса можете пратити излагања Дубравке Богутовац „Теорија и пракса најкраћих прича” и Снежане Милосављевић Милић „Колико су мале Мале приче?”.

Дубравка Богутовац своје излагање под насловом „Теорија и пракса најкраћих прича" дели у три засебне и повезане целине. У првом делу ауторка износи преглед теоријских концептуализација кратке приче - њених жанровских особености, поетичких карактеристика и дијахронијске контекстуализације. Потом ће, у другом делу, рећи нешто о антологији Мала кутија – најкраће српске приче 20. века, Михајла Пантића, из 2001. године, док ће у последњем делу излагања нагласак бити на читању и анализи најкраћих од најкраћих српских прича представљених у овој књизи.

* * *

Савремени методолошки изазов који когнитивистички усмерене теорије нуде дискурсу теорије књижевности посебно је вредан пажње у домену жанровских таксономија, а Снежана Милосављевић Милић у свом излагању то показује на примеру кратке приче. Наиме, кратка прича се као жанр традиционално одређује преко „јединства радње, тона, расположења и утиска", тако да „на минималном простору остави максималан утисак", будући да је кратка прича „дуга управо толико да се може прочитати у једном даху". Сагласна са ставом Мери Прат о недовољности формално-аналитичких и текстуалних класификација, ауторка излагања скреће пажњу на концепте света приче и когнитивних оквира који носе потенцијал за ревизију жанра кратке приче, нарочито с обзиром на њен семантички распон и синтаксичка ограничења. Интерпретативна ваљаност ових теоријских увида биће поткрепљена изворним текстом из збирке Мале приче Радована Белог Марковића.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом