Хроника Трећег програма

Mожете слушати осврт Дејана Петровића на филмове Лисет Ороско „Адрианин пакт” и Стефана Малешевића „Гора” приказaне на 10. Међународном филмском фестивалу „Синема Сити” у Новом Саду, a потом ћемо емитовати текст Иване Кроње „Уметнички универзум Дејвида Линча”.

Јубиларно издање новосадског филмског фестивала Синема сити одржано је од 1. до 3. септембра у склопу ширег догађаја „Градић фест", а пројекције су биле у три отворена и једном затвореном простору у подграђу Петроварадинске тврђаве. За вечерашњу емисију Дејан Петровић пише о два документарна филма - Адринаином пакту, чилеанске ауторке Лесет Ореско, као и о Гори коју је режирао Стефан Малешевић.

Адрианин пакт тематизује лична, интимна, породична искуства на местима и у временима општих трагедија. Споменута Адриана је најдража тетка младе Лисет Орорско која, иако своје пензионерске дане проводи у Аустралији, након посете родној земљи изненада бива ухапшена под оптужбама да је 70-их година прошлог века радила за злогласну тајну полицију ДИНА, чилеанског десничарског диктатора Аугуста Пиночеа. Оптуживање и порицање остају константа овог филма једнако као и опомена садашњим и будућим генерацијама до чега све идеолошка заслепљеност у својим крајњим инстанцама може да одведе.

 

Висоравни Шар Планине и околних села Горе, прелепи али забaчени крајеви јужне Србије и Македоније, пребивалиште су јединствене етничке групе Горанаца. Управо у тај крај запутио се Стефан Малешевић и након дужег боравка снимио је документарни филм једноставног наслова Гора. Ово остварење не носи никакву посебну поруку, већ жели да нам у истинском „синема верите" стилу пренесе и визуелно дочара начин живота ове заборављене заједнице, и у томе у значајној мери успева, што је и онај највећи, пресудни квалитет филма.

* * *

Текст Иване Кроње написан је поводом изоложбе фотографија Дејвид Линч: мале приче и пратећих програма који су током септембра одржани у просторима Кутурног центра Београда. Изложба је настала по позиву Европске куће фотографије у Паризу, где је и први пут одржана 2014. године; а Београд је једини град Источне Европе где ће она бити представљена, и то захваљујући напорима и ентузијазму наших кустоса, Весне Даниловић, уреднице Културног центра Беогада, и Мирољуба Карића, перспективног историчара уметности и актуелног кустоса галерије Ремонт у Београду. Израда 40 црно-белих фотографија у аналогној техници Дејвида Линча поверена је двојици врхунских фото-лабораната из фотографске куће Магнум - Воји Митровићу и Торосу Алађадијану, који су дан после отварања изложбе разговарали са посетиоцима. Мирољуб Карић је 7. септембра одржао предавање о Дејвиду Линчу као визуелном и ликовном уметнику, истичући његов први дугометражни играни филм у неоавангардном стилу, Глава за брисање (из 1977), док је 12. септембра, после пројекције филма Медитација, мир и креативност (из 2012), Дејвид Линч, уз помоћ директног укључења путем скајпа, разговарао уживо са београдском публиком, делећи своја размишљања и искуства. Осим тога, 19. септембра на програму су биле Мале приче о Дејвиду Линчу, у којима су учествовали Маја Узелац, Петар Јевремовић и Звонко Карановић, док ће у петак, 29. септембра о теми Твин Пикс: Шта се заправо десило? разговарати Бојан Вулетић, Владан Петковић, Драган Димчић и уредник филмског програма Културног центра Београда Стефан Арсенијевић.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње