Век хармонике

Снимак са концерта ансамбла Пре-арт солисти из Швајцарске одржаног 10. априла ове године у Сали Прве крагујевачке гиназије. Овај наступ организован је у оквиру Концертне сезоне Конвивум музикум 16/17.

Организација Конвивум музикум основана је 2015. године, и од самог почетка представља својеврсно освежење на музичкој сцени Крагујевца, али и Србије. Креативни тим младих људи који воде Конвивум музикум организује активности којима афирмишу младе уметнике, а један од циљева је и промовисање српске уметности у иностранству. Иако су младо удружење, већ су препознатљиви по Фестивалу камерне музике Конвивум музикум. По речима нашег еминентног хармоникаша и педагога Владимира Благојевића: посматрајући програмски концепт, „избор камерних састава, те диверзитет музичких стилова и епоха који се представљају на Фестивалу, али и током концертне сезоне коју организују, ови догађаји испуњавају тежње и потребе поштовалаца уметничке музике".

Пре-арт је основан 2001. године као организација посвећена културној размени између Швајцарске и земаља Источне Европе, са посебним фокусом на подручје Балкана и области Кавказа. Главни циљ организације је промоција младих музичара и композитора из ових земаља, кроз организацију такмичења за младе композиторе, премијерна извођења и турнеје.

Основан исте године кад и организација, ансамбл Пре-арт солисти састављен је од професионалних музичара, специјализованих за савремену музику. Репертоар ансамбла у највећој мери укључује радове који су поручени од Пре-арт организације као и награђивана дела са такмичења. Композиције које изводе покривају широки стилски спектар, без ослањања на велика имена класичне и савремене музике. Прошле године састав је добио награду града Цириха као Ансамбл године.

На концерту који је одржан 10. априла ове године у Сали Прве крагујевачке гимназије ансамбл Пре-арт солисти из Швајцарске наступио је у саставу: Борис Превишић - флаута, Матијас Артер - обоа/лупофон, Рафаел Камениш - саксофон, Владимир Благојевић - хармоника, Жил Гриметр - клавир, Тобијас Мостер - виолинчело и Александар Габрис - контрабас.

На почетку ћете чути остварење под називом Места Штефана Вирта из 2017. године. Као дугогодишњи члан ансамбла Пре-арт солисти, аутор је путовао југоисточном Европом и Кавказом, и у његовом сећању се, како каже, створила нека врста архиве звукова, тј. утисака: мешавина православних црквених звона и позива мујезина које је чуо у Сарајеву, надвикивање лимених оркестара у Београду као и небеска дужина целовечерњег ускршњег богослужења у Тбилисију. Следећа композиција на концерту била је Трансфигурација македонске ауторке Маријане Јаневске, добитнице Пре-арт награде за младе композиторе.

Следи остварење под називом: идентификација, променљивост, стагнација младог хрватског аутора Матка Брекала. Инспрација су били људско понашање и савремени друштвени проблеми, а у овом случају идентификација је повезана са свесним и несвесним понашањем или стањима свести. Промнљивост је представљена кроз следеће особине: креативност, емпатија, идивидуалност, а стагнација, као најгоре стање људске егзистенције представљено је кроз хедонизам, похлепу, депресију, страх и равнодушност. Формална структура комада је изедена из наведених особина: свака од њих је описана јединственим мотивима, које су процесуиране у временском оквиру од 30 секунди.

До краја емисије ВЕК ХАРМОНИЕ слушаћете још две композиције које су изведене на овом концерту. Прво фугу Медуза Матијаса Артера, обоисте, композитора и уметничког руководиоца ансамбла, која је као знак пријатељства али и захвалности на интезивној сарадњи 2015. године посвећена музичарима Пре-арт солисти. Том приликом крагујевачка публика је по први пут имала прилику да види и чује један релативно нов инструмент - лупофон, односно бас обоу. Након тога чућете Септет за 13 извора Винка Глобокара, који је аутор 2016. године посветио ансамблу Пре-арт солисти. Ово музичко-сценско дело обилује драматуршким ефектима у виду рецитовања, певања и других акција које су међусобно искомбиноване. Композицију изводи седам музичара на више инструмената, а један од њих је и лупофон. Овај комад је след 13 виртуозних соло деоница, које осталих шест музичара прате, развијају, коментаришу их или им противурече. То су бурни унутрашњи монолози пренесени у музичке параметре замагљене буком, који представљају различите драмске ситуације.

Уредница емисије Марија Вуковић



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње