Рефлексије

Срђан Вучинић: Једно сећање на Бранка

У емисији РЕФЛЕКСИЈЕ можете слушати текст Срђана Вучинића "Једно сећање на Бранка", посвећен сценаристи, публицисти, преводиоцу, филмском критичару и аутору, Бранку Вучићевићу.

Истакнути синеаста Бранко Вучићевић (рођен 1934. у Београду) преминуо је почетком ове године у свом родном граду. Био је сценариста или косценариста десетак наших значајних филмова међу којима су: Сплав медузе (1980) и Вештачки рај (1990) са Карпом Аћимовићем Годином; Љубавни случај или трагедија службенице П.Т.Т. (1967), Невиност без заштите (1968) и Монтенегро (1981) са Душаном Макавејевим; Улога моје породице у светској револуцији (1971) и Слике из живота ударника (1972) са Батом Ченгићем, а написао је и сценарио за документарни филм Шумановић - комедија уметника (1987). Аутор је и књига Имитација живота (1992), Авангардни филм 18951939 (чији је први део изашао 1984. а други 1990. године), Paper Movies (1998), Српске лепе уметности (2007). Такође је с енглeског преводио дела Малиновског, Набокова, Твена, Вонегата, Дојла, Кларка, Бетелхајма и тако даље.

У тексту Једно сећање на Бранка Срђан Вучинић пише: „у тренутку нашег упознавања у Битеф-театру, носио је Бранко за мене већ ону ауру (претпостављам како би се сад насмејао овом изразу), ону харизму поводом које загребачки критичар Полимац у некрологу пише – једна од најутјецајнијих особа културе у овој регији. Тихи ауторитет. Били су то не само његови филмски сценарији, уникатни спој поп-арта и дадаизма, који су Жилника, Карпа Годину и Бату Ченгића произвели у праве ауторе, нити његова сарадња на сценаријима која је већ изузетним остварењима Макавејева можда помогла да се уздигну до ремек-дела; нити само филмске критике које је до 1963. писао за ревију Данас, језгровите и луцидне, духовите и дубоко личне; и не само измаштани лик летећег уметника-конструктора Илије Димића у чије су постојање многи поверовали почетком 90-их, а који је конструисао заједно са сликаром Душаном Оташевићем; нити само његови преводи, захваљујући којима су Набоковљева Лолита, Лауријев Испод вулкана, Вонегатова Кланица-пет, Зен будизам и психоанализа Сузукија и Фрома, Историја кинеске филозофије, Руски уметнички експеримент и још многе озбиљне и захтевне књиге лепршаво и течно проговориле на српском, за југословенског читаоца... Наравно, био је Бранко све то, али и много више од тога; налик каквом таоистичком мудрацу, носио је у себи несигурну сигурност, скептично уверење, лудичку озбиљност и посвећеност, хаотичну поузданост знања, стидљиву отвореност и непосредност”.

Уредница емисије Тања Мијовић. 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње