петак, 01. апр 2016, 22:35
Рефлексије
Маја Ристић и Христо Бојчев: Велики Гетсби
У емисији РЕФЛЕКСИЈЕ можете слушати текст интервјуа који је са драмским писцем Христом Бојчевим водила Маја Ристић. Разговор је вођен поводом премијере мелодраме Велики Гетсби у Опери и театру Мадленијанум у Земуну.
Христо Бојчев је већ више од двадесет година најигранији драмских писац широм европских позорница, али и позоришта у Канади, Америци, Русији. Причу о одласку из домовине и вечитој носталгији за остављеним огњиштем, пријатељима, језиком, навикама, породицом, преточио је у драму Пуковник птица, која је добила награду за најбоље драмско остварење Британског Савета у конкуренцији четири стотине позоришних комада писаца из целог света. Осим великог успеха Пуковника птице, Бојчев је добио и награду Енрико Марио Салерно за драматизацију романа Европа – пет чинова, коју додељује италијанска позоришна јавност. Његове драме Општа болница, Титаник оркестра, Грк Зорба игране су у преко четрдесет позоришта у Европи. Заједно са Светиславом Басаром из Србије и Матом Матичићем из Загреба написао је драму Ко жив ко мртав, у којој тројица писаца показују сву апсурдност и парадокс преживљавања човека са Балкана.
У Београду, Христа Бојчева упознајемо у позоришту Мадленијанум тачно пред премијеру Великог Гетсбија, адаптацију романа Скота Фицџералда који је објављен 1925. године. Овом драматизацијом, како одмах каже, Бојчев испуњава свој животни сан – десет година је овај роман био у његовим мислима, десет година је тражио кључ за драматизацију овог великог дела, које је успех доживело тек након Другог светског рата у Америци. Радњу романа Велики Гетсби, Френсис Скот Фицџералд смешта у доба прохибиције, експанзије џеза: великих забава, сјаја, скупог живота и брзог богаћења илегалним продавањем алкохола. Христо Бојчев драму утемељује на чињеници да су два главна јунака Џеј Гетсби и Ник Каровеј били војници у Првом светском рату, који је из корена променио њихове животе.
Уредница емисије Тања Мијовић.
Autor:
Уредници Трећег програма
У емисијама РЕФЛЕКСИЈЕ читамо есеје или научне чланке домаћих и страних аутора. [ детаљније ]
Коментари