петак, 04. сеп 2015, 21:50
Хроника Трећег програма
Емитоваћемо осврт Ане Тасић на Шекспировог "Јулија Цезара" у режији Кокана Младеновића и Ибзенове "Авети" редитеља Андреја Носова, изведене на фестивалу Град театар Будва, као и на представу "Елементарне честице" коју је Ивица Буљан поставио према истоименом Уелбековом роману, а изведена је на фестивалу Дубровачке летње игре. У наставку ХРОНИКЕ прочитаћемо осврт Дејана Петровића на филмове Инес Тановић "Наша свакодневна прича" и Бранка Лазића "Бити или не бити, Иван Хити", приказане на недавно завршеном Сарајево Филм Фестивалу.
Фестивали Град театар Будва и Дубровачке летње игре, који у својим програмима редовно доносе богате културне програме, из области књижевности, ликовних и музичких уметности, филма и театра, овог лета су понудили изузетно занимљиве позоришне садржаје, и сопствену продукцију. Фестивал Град театар Будва који је ове године трајао од 20. јуна до 22. августа, у својим позоришним продукцијама представио је искључиво тумачења класичне драматургије: Шекспировог Јулија Цезара (у режији Кокана Младеновић), Ибзенове Авети (редитеља Андреја Носова) и Аристофанове Птице и Жабе (обједињене у једној представи Сродне душе редитеља Дина Мустафића).
Фестивал Дубровачке летње игре одржан је од 10. јула до 25. августа, а у својој продукцији је донео и нова сценска тумачења класичних текстова, попут Дубровачке трилогије Иве Војновића (у режији Сташе Зуровца), али и савремених дела, као што су Елементарне честице Мишела Уелбека (у режији Ивице Буљана). Како коментарише Ана Тасић: „са сигурношћу се може рећи да су продукције оба фестивала, превасходно Јулије Цезар и Елементарне честице, изазвале велику медијску пажњу, али и да је то сасвим оправдано у погледу уметничких квалитета ових представа. У Будви је пажњу привукао Кокан Младеновић својим врло савременим и брутално директним сценским читањем Шекспира, док је у Дубровнику заиста незапамћено интересовање медија изазвала представа Елементарне честице Ивице Буљана, и то углавном због избора текста Мишела Уелбека који је оптуживан за расизам и исламофобију”.
* * *
После више кратких и документарних филмова, босанскохерцеговачка ауторка Инес Тановић, представила је своје прво играно остварење Наша свакодневна прича у такмичарском програму 21. Сарајево Филм Фестивала. У делу непретенциозног карактера ауторка настоји да пронађе најмањи заједнички именилац у животу највећег броја људи у садашњој Босни и Херцеговини, пратећи судбине својих јунака, њихове карактере, специфичне опсесије и проблеме, обавештава нас Дејан Петровић.
С друге стране, документарац Бранка Лазића широј јавносту је представио једног од истинских хероја ратова на просторима бивше Југославије. Реч је о вараждинском средњошколском професору Ивану Хитију који је, насупрот наређењима, одлучио да спасе библиотеку Српске православне цркве у Пакрацу..
Уредница емисије Тања Мијовић.
Коментари