Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврт Ане Тасић на Шекспировог "Јулија Цезара" у режији Кокана Младеновића и Ибзенове "Авети" редитеља Андреја Носова, изведене на фестивалу Град театар Будва, као и на представу "Елементарне честице" коју је Ивица Буљан поставио према истоименом Уелбековом роману, а изведена је на фестивалу Дубровачке летње игре. У наставку ХРОНИКЕ прочитаћемо осврт Дејана Петровића на филмове Инес Тановић "Наша свакодневна прича" и Бранка Лазића "Бити или не бити, Иван Хити", приказане на недавно завршеном Сарајево Филм Фестивалу.

Фестивали Град театар Будва и Дубровачке летње игре, који у својим програмима редовно доносе богате културне програме, из области књижевности, ликовних и музичких уметности, филма и театра, овог лета су понудили изузетно занимљиве позоришне садржаје, и сопствену продукцију. Фестивал Град театар Будва који је ове године трајао од 20. јуна до 22. августа, у својим позоришним продукцијама представио је искључиво тумачења класичне драматургије: Шекспировог Јулија Цезара (у режији Кокана Младеновић), Ибзенове Авети (редитеља Андреја Носова) и Аристофанове Птице и Жабе (обједињене у једној представи Сродне душе редитеља Дина Мустафића).

Фестивал Дубровачке летње игре одржан је од 10. јула до 25. августа, а у својој продукцији је донео и нова сценска тумачења класичних текстова, попут Дубровачке трилогије Иве Војновића (у режији Сташе Зуровца), али и савремених дела, као што су Елементарне честице Мишела Уелбека (у режији Ивице Буљана). Како коментарише Ана Тасић: „са сигурношћу се може рећи да су продукције оба фестивала, превасходно Јулије Цезар и Елементарне честице, изазвале велику медијску пажњу, али и да је то сасвим оправдано у погледу уметничких квалитета ових представа. У Будви је пажњу привукао Кокан Младеновић својим врло савременим и брутално директним сценским читањем Шекспира, док је у Дубровнику заиста незапамћено интересовање медија изазвала представа Елементарне честице Ивице Буљана, и то углавном због избора текста Мишела Уелбека који је оптуживан за расизам и исламофобију”.

*     *     *

После више кратких и документарних филмова, босанскохерцеговачка ауторка Инес Тановић, представила је своје прво играно остварење Наша свакодневна прича у такмичарском програму 21. Сарајево Филм Фестивала. У делу непретенциозног карактера ауторка настоји да пронађе најмањи заједнички именилац у животу највећег броја људи у садашњој Босни и Херцеговини, пратећи судбине својих јунака, њихове карактере, специфичне опсесије и проблеме, обавештава нас Дејан Петровић.

С друге стране, документарац Бранка Лазића широј јавносту је представио једног од истинских хероја ратова на просторима бивше Југославије. Реч је о вараждинском средњошколском професору Ивану Хитију који је, насупрот наређењима, одлучио да спасе библиотеку Српске православне цркве у Пакрацу..  

Уредница емисије Тања Мијовић. 

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње