Хроника Трећег програма

Можете слушати осврт Ане Тасић на филмове Жоржа Пеликануа "Изненада моје мисли су стале" и Вирпи Сутари "Северно од раја", а потом ћемо емитовати текст Срђана Дамњановића "О чему ћути праксис филозофија” написан поводом књиге Борислава Микулића "Наук незнања. Ретроспекције о Кангрги и наслјеђу праксиса".

Филмови Жоржа Пеликануа Изненада моје мисли су стале и Вирпи Сутари Северно од раја приказани су на једанаестом Фестивалу дугометражног документарног филма „Седам величанствених", који је одржан од 30. јануара до 5. фебруара у Великој сали Сава центра. И ове године селектор фестивала је био Туе Стин Милер из Шведске, а осим ова два, приказани су и филмови: Уке Хогендејк Нови Рејкс музеј - филм, Орланда фон Ајнзидла Вирунга, Алексиса де ла Иглесије Меси, Камиле Нилсон Демократе и коауторско остварење Клодин Бори и Патриса Шањара Правила игре.

Како коментарише Ана Тасић, филмови Жоржа Пеликануа и Випри Сутари готово да су супротни по својим основним темама, али су сродни по визуелној поетици коју доносе на платно. Радња португласког филма Изненада моје су мисли стале дешава се у болници за душевне болеснике у Лисабону, а снимљен је са изузетном вербалном и визуалном поетичношћу, топлином и саосећањем према учесницима, уз мноштво сугестивних симбола. С друге стране, документарац Северно од раја приказује светлије, ведрије слике из живота; он слави љубав и природу, за разлику од португалског који продире у тамне стране људског постојања. Ауторка Вирпи Сутари снимила је филм који гледаоцима представља неколико парова, различитих година и брачног стажа, који предано брину о својим баштама, при чему су се неки међу њима и упознали путем огласа „усамљених срца" захваљујући љубави према баштама.

* * *

Прошле године издавачка кућа Аркзин из Загреба објавила је монографију Борслава Микулића Наук незнања. Ретроспекције о Кангрги и наслјеђу праксиса. У књизи су сабрани текстови различитог типа: осврти, расправе, прикази, студије, интервјуи о доприносима праксисовског филозофског круга, а сви су настали у периоду од 1985. до 2014. године. По речима Срђана Дамњановића, у питању није једноставна ретроспекције нити још један покушај "паразитирања на праксис филозофији", напротив, реч је о превредновању властитог односа према праксису, при чему чињеница да се ради о проблематизацији мисаоног становишта које је аутору блиско, није отупила критичку оштрицу. Борислав Микулић није прећутао напрслине и идеологеме праксис филозофије, а та осетљивост на блиске разлике делује херуистички подстицајније и далеко беспоштедније него стандардна критика, која је са удаљеније филозофске позиције упућивала на идеолошку наивност праксисоваца. Зато делује да је Микулићева перспектива више окренути питањима о будућности праксис филозофије, него имагинарном простору заустављене прошлости, пише Дамњановић.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње