петак, 30. јан 2015, 21:45
Хроника Трећег програма
Емитоваћемо oсвртe Дoлoрeс Стaнojeвић нa излoжбу слика Слободана Видовића "Vertical paintings", Николе Живановића на књигу Божидара Васиљевића "О страсти, љубави и осталом", као и Радомира Путника на роман Петра Зеца "Чехов на златном брегу".
У галерији Дома Омладине крајем прошле године била је отворена изложба Слободана Видовића Vertical paintings. Том приликом овај бањалучки сликар представио се београдској публици својим платнима огромних димензија и живописних текстура. Иначе, на Видовићев уметнички израз утицала су дела наших најзначајнијих сликара - Коњовића, Лубарде, Поповића, Гвозденовића, Протића, Граовца и Бјелића, а такође је уочљиво интересовање за класично сликарство - акт, мртву, природу, портретно сликарство обликовано савременијим приступом. У цилусу Vertical paintings аутор је остао веран слици, њеној истини и индиректној поруци скривеној у њеним најдубљим слојевима, дајући на тај начин предност самој површини, материјалу, текстури и линији, при чему је сам чин настанка дела био најважнији", пише Долорес Станојевић.
* * *
Недавно је издавачка кућа Драслар Партнер из Београда објавила књигу прозе Божидара Васиљевића О страсти, љубави и осталом, чији је поднаслов „Орман са четрдесет и осам фиока". С једне стране, то је збирка која је подељена у четири дела од којих сваки има дванаест прича, а с друге, таквим поднасловом наговештено је да се књига може читати и као роман. Приче у књизи су већином о различитим ликовима и судбинама, али има и неколико у којим се појављује мотив живљења више живота. По речима Николе Живановића, Васиљевићева књига је једна велика бурлеска која иза богатства карикатура и животних недаћа испуњава два Хорацијева захтева - поучава и забавља. За велики број прича се већ на чисто фабуларном плану може рећи да су успела књижевна остварења. Истовремено, Васиљевићев стил је личан, препознатљив и углачан до оне, у српској критици већ пословично пожељне уједначености.
* * *
Издавачка кућа Плато из Београда недавно је објавила документарни роман Петра Зеца Чехов на златном брегу. У књизи се разматра једно од ауторових омиљених питања - однос уметника и друштва, о чему је Зец писао и у својој још увек необјављеној студији Андрић скривени драматичар, обавештава нас Радомир Путник. У роману Чехов на златном брегу, истражујући повест о стварању мини-игране телевизијске серије по Чеховљевим причама, аутор говори о средини која напушта подручје уметничког стваралаштва да би се препустила стихији телевизијске забаве. Роман почиње понудом која стиже редитељу Петру Зецу да начини играну серију од Чеховљевих минијатура, а завршава се описом славља и признања која је та серија добила у Русији. Сходно томе, као средишња тема књиге намеће се преиспитивање могућности да се начини вредно уметничко дело, упркос незаинтресованости друштва и материјалној оскудици.
Уредница емисије Тања Мијовић.
Коментари