Хроника Трећег програма

Можете слушати oсврт Дejaнa Пeтрoвићa нa филм Никoлe Вукчeвићa "Дjечaци из Улицe Maрксa и Eнгeлсa", осврт Дoлoрeс Стaнojeвић нa излoжбу Mилoшa Бajићa "Maтхaузeн 106621", као и oсврт Maje Ристић нa књигу Џoнa Кaсиoпa и Вилиjaмa Пaтрикa "Усaмљeнoст".

Филм Дjечaци из Улицe Maрксa и Eнгeлсa, који се од 27. новембра приказује у београдским биоскопима, друго је дугометражно играно оствртење младог црбогорског аутора Николе Вукчевића. Како коментарише Дejaн Пeтрoвић, реч је о сентиманталној генерацијској причи која пред гледаоце доноси опору и суморну рекапитулацију последње две деценије живљења на Балкану. Ипак, у томе успева тек половично. Неоспорно је да је филм Дјечаци из Улице Маркса и Енгелса занимљив и да се са уживањем гледа, али ако је било амбиције да се до краја - поготово страном и неупућеном гледаоцу - представи уистину трагична прича о нараштајима који су своје формативне године проживљавали раних деведесетих година баш на овом простору, у томе није забележен осетнији успех у односу на друге филмове о сличној теми.

*    *    *

У оквиру међународног програма „Репрезентација Холокауста на Балкану у уметности и медијима", крајем прошле године у Дому омладине у Београду, представљена је изложба Милоша Бајића Maтхaузeн 106621. Како нас обавештава Долорес Станојевић, у оквиру изложбе приказан је циклус цртежа и слика из породичне колекције Бајића (Јасенке и нашег редитеља Дарка), настао на основу аутентичних цртежа које је уметник Милош Бајић у концентрационом логуру Матхаузен тајно нацртао оловком величине малог прста и на парчићима папира којих се тамо докопао. На цртежима су приказане страхоте живота у концентрационом логору те, осим уметничке, поседују и значајну документаристичку вредност.

*    *    *

Студију америчких аутора Џoнa Кaсиoпa и Вилиjaмa Пaтрикa Усaмљeнoст, коју је с енглеског превео Стефан Трајковић, недавно је објавила издавачка кућа Клио из Београда. По речима Маје Ристић, аутори заступају тезу да постоје три одлучујућа фактора којима су одређене штетне последице усамљености: први је степен рањивости на раскидање партнерских или пријатељских веза, други је способност саморегулације емоција повезаних са осећањем изолованости и, најзад, трећи чинилац је наша индивидуална представа о другима, која је увек повезана и са очекивањима која пред њих постављамо. Осим тога, аутори значајну улогу у превенцији штетних последица усамљености виде и у осмишљавању свакодневице, посебно доколице, а нуде и низ савета који ову студију могу учинити занимљивом и веома широком кругу читалаца.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње