Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврте Ане Тасић на представе изведене у оквиру манифестације Шведска сцена, Дејана Петровића на филмове приказане на шеснаестом Међународном филмском фестивалу у Братислави, као и Ивана Радосављевића на збрику прича Владана Матијевића Пристаништа.

У Стокхолму је од 2. до 5. новембра у организацији Шведског института, уз сарадњу са Позоришном унијом и АСИТЕЖ-ом (Међународном асоцијацијом позоришта за децу и младе) ове земље, реализован програм „Шведска сцена". На минифистацији, која је била својеврсни позоришни маратон, представљени су савремени трендови у шведском театру - од савременог плеса, преко новог циркуса до драмских представа. Изведено је једанаест представа, а Ана Тасић издваја: плесно-драмско и мултимедијално дело Емигранти које је режирао Матс Ек, луткарску представу Ходачи на жици плесача Бернара Каушара, дечју представу Мармелада чија је ауторка и кореграфкиња Клер Парсонс, драму намењену тинејџерима Рита Брус у кореографији и извођењу Мое Лихтенштајн и Џонатана Кроха, комад Флуго! у продукцији „Циркуске уметности" и извођењу чланова организације „Кловнови без граница", као и драмску представу о атентату на премијеру Улофа Палмеа под насловом Ноћ 28. фебруара, насталу према тексту Нине Терсман и у режији Кјела Моберга.

* * *

Шеснаести Међународни филмски фестивал у Братислави одржан је од 7. до 14. новембра. За вечерашњу емисију Дејан Петровић пише о филмовима Ирам Хак Твоја сам и Баре Копецке ДК, приказаним у оквиру Такмичарског програма првог и другог играног филма на којем, дакле, учествују дебитанти и аутори којима је ово други филм.
У свом дебитантском филму Твоја сам норвешка редитељка Ирам Хак, која је већ афирмисана као глумица и сценаристкиња, третира тему друге генерације емиграната, фокусирајући се на младу Пакистанку која се више не уклапа у традиционалне светоназоре својих предака, али није у стању ни да се потпуно прилагоди скандинавском начину живота.
Први дугометражни филм Баре Копецке ДК је занимљив документарац, пре свега за локалну публику, будући да гледаоцима нуди инсајдерски увид у свакодневни живот ауторкиног покојног супруга, светски познатог чешког архитекте - Давида Копецког.

* * *

Збрику прича Владана Матијевића Пристаништа недавно је објавила издавачка кућа Агора из Новог Сада. Јунаци прича сабраних у овој књизи су обични људи, обузети свакодневним проблемима и животним мукама, уроњени у сопствене мисли и егзистенцију. Ипак, на маргинама главних токова, у углу погледа или на панорамској позадини, појављују се елементи који се постепено и ненаметљиво скупљају у ширу, општију и критичку слику епохе у чијем окриљу јунаци ове прозе трагају за одговорима, за пристаништима својих животних пловидби, коментарише Иван Радосављевић, посебно скрећући пажњу на приче: „Српска прича", „Јутарња шетња", „Шта ли сада ради Оливера Јеремић?" и „Моменти. Десет неснимљених фотографија".

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње