Хроника Трећег програма

Емитоваћемо осврт Александра Милосављевића на представу "Коштана" у режији Андраша Урбана, потом осврт Дејана Петровића на филм Бранке Бешевић Гајић "Лауш", као и осврт Анђелке Цвијић на књигу Петера Енглунда "Лепота и туга. Интимна историја првог светског рата".

Драму Боре Станковића Коштана Андраш Урбан режирао је на српском језику у суботичком Народном позоришту / Казалишту / Непсинхаз-у, а представа је на недавно завршеном 59-ом Стеријином позорју постигла велики успех. Наиме, Емина Елор у улози Коштане проглашена је најбољом гумицом Фестивала, а Стеријину награду за оригиналну музику освојила је Ирена Поповић Драговић. Ипак, пишући о овој представи, Александар Милосављевић посебно истиче редитељски поступак: „Урбан драми приступа деконструктивистички, разлажући је изнутра и у појединим сегментима проналазећи мотиве којима се уистину смело поиграва; редитељ је заправо пренео на сцену комплетну Станковићеву причу, разуме се сажимајући и на другачији начин реинтерпретирајући поједине сцене, али ни једног часа не угрожавајући основни сиже. И даље је то драма о пометњи коју у паланачком микрокосмосу изазива стас и глас девојке, али не више прерано пропупеле Циганчице, него енергичне, дрске, на моменте отворено ласцивне лепотице, слободне да игра и пева, али се и руга, да заводи осмехом, њихањем кукова, али и да провоцира текстовима својих песама".

*     *     *

Бранка Бешевић Гајић снимила је документарни филм о глумцу Жарку Лаушевићу под називом Лауш, који је премијерно приказан 22. фебруара у Сава центру, а потом је београдска публика могла да га види и на недавно одржаном Међународном фестивалу документарног филам Белдокс. Кроз серију разговора са Лаушевићевим колегама, прати се почетак и развој једне глумачке каријере која се прекида трагичним догађајем. Како коментарише Дејан Петровић, сасвим оправдано, редитељка значајну пажњу посвећује и насилном прекиду представе Синише Ковачевића Свети Сава, због наводног вређања националних осећања, а у којој је Лаушевић играо насловну улогу.

*     *     *

Књигу Петера Енглунда Лепота и туга. Интимна историја Првог светског рата превела је са шведског Спаса Ратковић, а објавила издавачка кућа Геопоетика из Београда. Ово дело, за разлику од већине других о поводима и узроцима Великог рата, о том страшном времену говори из перспективе личности које су на својим плећима изнеле огроман терет, а нису биле ни војници ни стратези. У књизи се прате судбине деветнаест особа „са дна хијерархије", које су у рату учествовале дошавши са различитих страна и борећи се на различитим странама. Јунаци су углавном млади, свима им је око двадесет година, а њихови аутентични записи (дневници, писма, белешке) говоре о ономе што вртлог историје занемарује - о индивидуалним надама, страховима, патњама и јаду, пише Анђелка Цвијић.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње