Читај ми!

„Стваралачка Гроцка” и „Геометрија празнине”

У емисији Златни пресек говорићемо о двема интересантним изложбама; једна је у Центру за културу у Гроцкој, а друга у Српском културном центру у Паризу.

 

У пријатном и оригиналном амбијенту Ранчићеве куће, варошке куће с почетка 19. века, у петак 4. јула свечано ће бити отворена XI групна изложба „Стваралачка Гроцка”.

У оквиру поставке, која с разлогом носи назив „Стваралачка Гроцка”, у 2025. години своја дела ‒ ликовна и примењена – излаже група од 41 аутора, међу којима су признати уметници и активни ликовни и примењени ствараоци који раде у у неком од многобројних зелених кутака Гроцке и околине. На изложби ће бити заступљени разноврсни ликовни материјали и поступци, од класичних као што су уље и акрил на платну, графика, акварел и разноврсне цртачке технике на папиру, до оних ововековних као што су савремена скулптура, фотографија, дигитална графика, илустрација, али и дизајн накита и модних детаља, играчака или предмета свакодневне намене.

У наставку вечери, на отвореној сцени Ранчићеве куће наступиће Квартет Милоша Чоловића у оквиру XII „Музичке баште”, летњег музичког програма Центра за културу Гроцка.

Гошћа Златног пресека је Зорица Атић, историчарка уметности и ауторка концепта изложбе.

У другом делу емисије пажњу посвећујемо мултимедијалној изложби „Геометрија празнине” Ане Кнежевић, која је отворена у Културно-информативном центру Србије у Паризу и траје до 25. јула. Културни центар Србије у Паризу учествовао је са овом изложбом на манифестацији „Бела ноћ” (Nuit Blanche), при чему су инсталације ВР биле доступне публици искључиво током те вечери, док су светлосне инсталације и остатак изложбе отворени за посету од 10. јула.

Подсетимо се, „Геометрија празнине”, представљена премијерно 2024. године у Салону Музеја савремене уметности у Београду, истражује појам „беле ноћи” (ноћи без сна) реинтерпретирајући град као временски и светлосни простор који је у непрестаном покрету и никад не спава. Изложба обухвата две интерактивне светлосне и звучне инсталације, повезане са три инсталације у виртуелној реалности (ВР), које испитују појам енергије у простору који је истовремено реалан и релативан, између физичког опажања и виртуелног урањања.

Интердисциплинарна уметница Ана Кнежевић (Београд, 1976), која од 2013. године живи и ради на релацији Њујорк–Београд, креира светлосне и звучне инсталације, цртеже и инсталације ВР. Од 2017. истражује нове области које је увела технологија ВР. Добитница је стипендије Culture Hub и резиденције у Њујорку 2018. године, као и награде PollockCrasner 2017. године, те награде ArtsLink у Њујорку 2012. године и националне награде за цртеж Фондације „Владимир Величковић” 2009. Осим у Србији, самостално је излагала у Њујорку, Бостону, Берлину, Прагу…

Са Аном Кнежевић, за Златни пресек разговарала је Тамара Вученовић.

Емисију води Тања Живковић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом