Читај ми!

Књига прича „Да си добра, и Бог би те имао“ и о кратком роману

Осамнаест прича у новој књизи Бранка Анђића „Да си добра, и Бог би те имао“ бави се темом породичних односа, и то кроз кроз различите релације међу њеним члановима - супружничке, родитељске, братске, сестринске.

Иако су поджанросвки различите, писане у реалистичком или фантастичком кључу, неке са крими и хорор елементима, иако су формално разнолике (из првог и трећег лица, у форми исповести или дијалога), обликоване као краће и дуже приповести, повезују их неочекивани обрти. Њихова је улога да представе тамну или скривену страну унутар породице, (не)спремност њених чланова у суочавању са променама, или пак да осветле неке предрасуде и стереотипе које често имамо о породици као основној ћелији друштва и интимном прибежишту.

Научни скуп „Кратки роман српске књижевности: поетичка и културна исходишта“ одржава се у Институту за књижевност и уметност из Београда у оквиру Одељења „Српска књижевност и културна самосвест“. Циљ овог догађаја који окупља четрдесеторо истраживача је да се са књижевноисторијског и теоријског становишта темељније осветли место хибридног жанра какав је кратки роман у токовима српске књижевности. Теме покривају распон од „Беспућа“ Вељка Милићевића као званично првог модерног кратког романа, али и неких ранијих дела Лазара Комарчића, преко познатих дела класика Црњанског, Андрића, Драгослава Михаиловића, Киша, до савремених стваралаца, Албахарија, Басаре, Милене Марковић, Бојана Васића и других. Чућемо поједине учеснике овог амбициозно замишљеног скупа чије су уреднице Недељка Бјелановић и Јана Алексић.

Уређује и води Соња Миловановић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом