уторак, 15.04.2025, 14:00 -> 14:08
Извор: Радио Београд 2
Аутор: Ана Ћирица
Димитрије Бељански
Концерт у мраку
У сусрет пројекту „Концерт у мраку”, 23. априла у Српском народном позоришту у Новом Саду, разговарамо са Димитријем Бељанским (1995, Нови Сад), композитором и пијанистом.
Основне студије композиције завршио је у класи Зорана Мулића, мастер студије код Бранке Поповић, а тренутно похађа докторске студије у класи Александре Вребалов, на Академији уметности у Новом Саду.
Компонује позоришну, оркестарску, камерну и хорску музику.
Дела су му изводили еминентни ансамбли попут Гудача Св. Ђорђа, АДНМ, квартета харфи „Арабеска”, хора КУД „Светозар Марковић” итд.
Аутор је музике за представе: „Јеванђеље по Достојевском” (режија Јернеј Лоренци), „Пловидба”, „Богојављенска ноћ”, „Рашивање ‒ жива инсталација”, „Оковане”, „Временска капсула” и многих других.
Оснивач је квартета „Пнеума”, састава „Mešap Collective”, као и удружења грађана „Престо”, које се бави музичком едукацијом деце и омладине.
Овај млади аутор се истиче непрестаним истраживањем померања граница музичког доживљаја кроз интервенције у самом концертном простору, кроз слушање музике у лежећем положају у потпуном мраку на „Концерту у мраку”, броју публике на пројекту „1 на 1”, неуобичајеним локацијама као што су Лиманска и Сателитска пијаца у оквиру пројекта „Храна за уши”, или у комбинацији перформанса и певања у соло песми „Очекивања”.
Уредник и водитељ емисије: Ана Ћирица
Коментари