уторак, 01.04.2025, 12:05 -> 13:00
Извор: Радио Београд 2
Аутор: Марко Ђурић
1. април, дан шале
Бојан Љубеновић и Небојша Поткрајац Чупа
Први април обележава се као светски дан шале. Дан лажних вести, претварања и претеривања, када се људи шале једни на рачун других. Дан када се многи труде другима направити разне смицалице само због смеха и забаве иако понекад те наизглед безазлене шале имају и нежељене ефекте.
Обележава се већ вековима, али је његово порекло нејасно. Постоје разна тумачења, а једно од њих је да се овај својеврсни „народни празник" појавио крајем средњег века у Европи као Дан свих луда, који је представљао општенародно весеље.
Једно од могућих решења загонетке откуд то да је 1.април дан резервисан за шале и штосеве потиче још из времена преласка са Јулијанског на Грегоријански календар. Римљани и Хиндуси су славили Нову годину одмах након пролећне равнодневнице, која је 20. или 21. марта. У средњем веку, већи део Европе је славио 25. март, празник Благовести, као почетак празновања Нове године. Славље би трајало недељу дана, све до 1. априла. Папа Гргур XIII је 1582. године наредио поштовање грегоријанског календара, по коме се Нова година прославља 1. јануара. Пошто народ никада није био склон прихватању нових правила у свакодневном животу, многи су одбили да се повинују календару папе Гргура и наставили да славе Нову годину око 1. априла. Они који су прихватили нови календар, тог дана су збијали шале на рачун „необавештених", исмевајући њихова застарела славља.
У Србији прву збирку шаљивих записа објавио је Михаило Максимовић 1792.године. под називом „Мали буквар за велику децу". Књига је претеча потоњих српских сатиричира и афористичара и важи за прву српску књигу афористике. „Мали буквар за велику децу" је конципиран као речник који за објашњења речи садржи сатиричне афоризме. Дело критикује све заостало и непросвећено, малограђанско у српском друштву 18. столећа.
О пореклу 1. априла, важности смеха, шале, и штоса у свакодневном животу и како бити духовит и оптимистичан у тешким временима и модерном добу данас у емисији Речено и пречутано говори писац, афористичар и сатиричар Бојан Љубеновић и стенд-ап комичар Небојша Поткрајац Чупа.
Аутор емисије је Марко Ђурић.
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари