Читај ми!

Грдно судилиште – Косово као размеђе епоха у светској политици

Гост „Гозбе“: Небојша Малић

Србима се често говори да придају превелик значај својим политичким проблемима и заборављају да су у великом поретку ствари само једна „мала, сиромашна земља која никоме није битна“, па самим тим нема право ни да претендује на било какав утицај на светску политику великих и моћних. Та клевета би можда и прошла, да нас управо велики и моћни стално не подсећају да то једноставно није тачно. У томе, наравно, предњачи Русија, чији политичари и дипломате не пропуштају прилику да подсете свет да након нелегалне и силеџијске агресије на СР Југославију „ништа више није било исто“, па се тако и постхладноратовски (а великој мери и просто „послератни“) светски поредак мери различитим аршинима „пре и после Косова“.

Да није у питању само једна пропаганда мема српско-руског хибридног рата против глобалног светског поретка сведочи понављање тезе о Косову као „месту где је све пошло наопако“ (односно где је, речником српске епике, „пало Царство“) међу угледним и уваженим јавним личностима широм света, које се све чешће може чути и на месту где је то донедавно било незамисливо – у америчком политичком мејнстриму. Тако је једним од портпарола Пентагона недавно постала Кингсли Вилсон, Србима позната по парафразирању чувеног Трамповог MAGA слогана рекавши make Kosovo Serbia again („учинимо Косово поново Србијом“).

У том вихору превредновања свих вредности, сами Срби делују неспремно и дезоријентисано, често понављајући општа места пропаганде којом смо бомбардовани четврт века. Није јасно како треба да се поставимо према овим дисонантним тоновима из Вашингтона – да ли треба да будемо прагматични и да се улизујемо новој управи хегемона у нади да ће сам да нам врати оно што нам је отео? Да ли би такво враћање Косова било победа, или пораз? И да ли је сукоб Срба и Америке 1999. године био „плод сплета несрећних околности“, или ипак један метафизички неспоразум?

Шта Косово данас значи Србима, шта Русима, а шта Американцима, да ли смо га ’99. неповратно изгубили или већ одбранили, да ли треба да га освојимо или да чекамо да нам као зрела крушка само падне у крило, најзад, коме ћемо се приклонити царству – све су то питања на која ће нам одговоре дати историчар, политиколог и колумниста Небојша Малић.

Аутор „Гозбе“: Никола Танасић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом