Читај ми!

Ко су агенти вештачке интелигенције?

Саговорници: Ранка Станковић и Андрија Сагић

Агенти вештачке интелигенције ће бити свуда. Како они раде, шта предузећа раде и како ми то водимо биће фундаментално другачији. И зато нам је потребна нова линија рачунара. И то је то."

Овим речима обратио се публици Џенсен Хуанг, извршни директор Нвидиа, једне од водећих технолошких компанија, пре неколико дана у Калифорнији на годишњој конференцији за програмере и инвеститоре, GTC 2025. У вестима од јуче сазнајемо да је кинески Deepseek - R1, нови модел, пуштен у рад, или боље речено у трку са Open AI...

О чему се говорило на GTC конференцији и како је овај, без претеривања можемо рећи, спектакл изгледао? Ко су (или боље шта су) агенти вештачке интелигенције и лични AI суперкомпјутери? Како да разумемо податке који нам кажу да до краја ове или следеће године програмери више неће бити неопходни? Које су тренутно добре и лоше стране развоја језичких модела, где смо у овом тренутку у Србији, када је ова област у питању? Вештачка интелигенција, осим што одговара на питања, програмира и црта, сада може да креира и подкасте. У наредном периоду планирају се велика улагања у њен развој, па је важно указати на друштвено-политичку и економску позадину ових кретања на тржишту. Много тога је на добробит човека, али шта би могла да буде потенцијална претња? Или то заправо не знамо у овом тренутку?

Са нама уживо Ранка Станковић, шеф Катедре за примењену математику и информатику на Рударско-геолошком факултету Универзитета у Београду и члан Управног одбора Друштва за језичке ресурсе и технологије (JeRTeh) и Андрија Сагић, начелник Одељења за дигитални развој, Библиотека Милутин Бојић.

Емисију урeђује и води Тамара Вученовић.


Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом