Читај ми!

Тристан и Изолда Рихарда Вагнера

После готово пола века, Београдска филхармонија извела је капитално дело светске музичке литературе ‒ музичку драму „Тристан и Изолда” Рихарда Вагнера. O њој ће у данашњој емисији говорити шеф-диригент Габријел Фелц и гостујући певачи: сопран Кели Гад, тенор Хајко Бернер, мецосопран Михаела Зелингер, баритон Томас Леван и бас Николај Елсберг.

Поема коју је на немачком језику обрадио Готфрид фон Штрасбург послужила је као основа за либрето који је Вагнер самостално написао проучавајући различите верзије. Његов оперски опус развијао се на традицији романтичарске опере, али вођен жељом да у сценским делима обједини музику и драму. Нарочито након есеја „Опера и драма” из 1851, Вагнер је то и практично показао на примеру тетралогије „Прстен Нибелунга”. Отуда и назив музичка драма, којим композитор одређује своје опере. Међутим, дело „Тристан и Изолда” није донело драстичне промене у Вагнеровом односу према оперском жанру колико је то присутно у музичком језику. На то су делимично утицала и филозофска начела Артура Шопенхауера, тј. „примат воље као фундаменталне силе постојања која никада није задовољена”, односно оне која у Вагнеровом делу има страствену покретачку енергију, али се завршава у осећају вечне чежње двоје заљубљених. Више о томе говорићемо у данашњој Кон аними, уз осврт на концертно извођење Београдске филхармоније под управом шефа-диригента Габријела Фелца. Овај подухват уследио је након више од пола века од сценског извођења 1968. године на Фестивалу „Два света” у италијанском граду Сполети под управом Оскара Данона, као и у Коларчевој задужбини у Београду, а потом и у Љубљани, Загребу, Скопљу и Дубровнику под вођством Живојина Здравковића.

Аутор и водитељ емисије је Исидора Бован.

Aутор фотографијa je Марјo Ђоковић

Кон анима

Autor:
Горица Пилиповић, Исидора Бован

Кон анима је посвећена опери. Портрети уметника, занимљивости из света оперe, анегдоте и оперске звезде, освежавају овај својеврсни радио водич кроз захтевни свет музичке сцене. [ детаљније ]

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса