субота, 25.01.2025, 13:00 -> 10:56
Извор: Радио Београд 2
Аутор: Светлана Јајић
Дан у животу Абеда Саламе
Гошћа: Дринка Гојковић
„Фебруара 1994. религиозни насељеник-експанзиониста Барух Голдстин, родом из Бруклина, убио је двадесет девет верника Палестинаца у Хеброну... Голдстин, становник Кирјат Арбе у близини Хеброна и резервни капетан у ИДФ-у, обукао је војну униформу, узео аутоматску пушку и ушао у Ибрахимову џамију за време јутарњих молитви. Са слушалицама за утишавање на ушима, испалио је 111 метака по редовима Палестинаца који су клањали. Покољ је трајао два минута пре него што га је маса савладала и насмрт испребијала. Његов надгробни споменик у градском парку Кирјат Арбе постао је светилиште и место ходочашћа. На њему је писало „Дао је живот за народ израела, његову Тору и његову земљу - чистих руку и чистог срца".
У одговор, војска је убрзала притисак за сепарацију, пре свега у месту где се напад одиграо. Хеброн је био град од 120.000 Палестинаца, са 450 експанзионистичких насељеника у центру, које су у свако доба штитила три војна батаљона и израелска полиција...
После Голдстиновог масакра, Јевреји из Хеброна ходали су градом слободно, док су његове жртве, Палестинци, били подвргнути даноноћном полицијском часу, упадима у куће, новим контролним пунктовима, затварању главне тржнице и неколико џамија, и забрани путовања стерилним путевима.
Крвопролиће на Пурим имало је последице које су сезале далеко изван Хеброна и довело је до првих осветничких, самоубилачких бомбашких напада, за које је одговорност преузимао Хамас".
Овај догађај, само један у низу, одсликава природу односа Израела и Палестине које даје амерички новинар, настањен у Јерусалиму, Нејтан Трол. Књига „Дан у животу Абеда Саламе: Анатомија једне херусалимске трагедије" добила је Пулицерову награду за документаристичкз прозу 2024.
Књигу „Дан у животу Абеда Саламе" на српски је превела Дринка Гојковић. Са њом о књизи разговара Светлана Јајић.
Коментари