Читај ми!

О Ани Виђен, Милошу Бајићу и Вељку Вучковићу

О три актуелне изложбе

Изложба „Траг као запис и симбол", на којој поштоваоци скулптуре могу да виде вајарска дела Ане Виђен остварена је у Музеју савремене уметности у Београду. Ауторка поставке је др Рајка Бошковић, а ово је четврта изложба у оквиру циклуса „Уметност и личност, скулпторке из колекције МСУ", којим се разматра и отвара питање суштинског односа уметности и личности. На изложби ће поред одабраних скулптура минијатурног и галеријског формата, рађених у различитим материјалима – бронзи, камену, теракоти, гипсу, каменини... бити представљене и монументалне скулптуре Ане Виђен које су постављене у слободном простору широм Србије (Београду, Аранђеловцу, Врњачкој Бањи и Кикинди), Црне Горе (Подгорици) и Македоније (Прилепу). Кратки филмови о монументалним скулптурама, снимљени дроном, омогућиће посетиоцима изложбе доживљај у њиховој природној величини и на сасвим нов начин.

Гошћа Златног пресека је др Рајка Бошковић.

Традиционална изложба награђених Фондације Владимир Величковић отворена је синоћ у галерији „Хаос", а награду за цртеж, која се додељује, добио је млади уметник Вељко Вучковић који је и наш данашњи гост.

Академик Душан Оташевић, историчарке уметности Борка Божовић и Жаклина Ратковић, уз чланове породице знаменитог уметника по ком фондација носи име – Вука Видора и Марка Велка, који су чинили жири Награде за цртеж одабрао је једног лауреата и похвалио две уметнице за ову календарску годину, Иву Димитријевић и Ану Симић. Вељко Вучковић се представља серијом цртежа – одабраних филмских секвенци – које нас асоцијацијом вуку на промишљања о друштвеним и политичким догађајима.

Као трећа тема Златног пресека биће и изложба којом Галерија Матице сезону завршава великом изложбом радова Милоша Бајића. На предлог породице Бајић, уметникових наследника, Галерија Матице српске је реализовала изложбу ,,Милош Бајић. Сан о слободи" и премијерно је  представила радова овог уметника у Галерији. Бројна историјска превирања у 20. веку учинила су живот Милоша Бајића веома необичним, а уметник, иако суочен са бројним трагедијама и тешким тренуцима, из тешких животних околности успева да извуче снагу и мотивацију за сталну борбу.  На изложби су представљени животни и уметнички развојни пут Милоша Бајића, његова бројна дела, са посебним акцентом на цртеже који су настали у периоду његовог заточеништва у једном од најсуровијих логора Маутхаузен и слике које су настале након ослобођења.

О изложби ,,Милош Бајић. Сан о слободи" говори Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС.

Емисију води Тања Живковић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње