Читај ми!

Време библиоскопа

Има ли у животу и дому ововременог човека места за књиге?

Одговор Јулије Шчербињине пропраћен је питањем подстицајним за размишљање: Има, али за какве?

„Полазећи од премисе да ᾽спољашњи изглед књига, технологија њиховог настанка, могућности коришћења, начини ширења, услови читања – то јест све оно што се може назвати 'пратећим елементима' књижевности, чини историју света᾽, ауторка књиге „Време библиоскопа” понудиће властита промишљања не само о читаоцу-библиоскопу и књизи данашњице, већ и о данашњици самој.”


На отварању Фестивала хуманистике, културе и уметности - ФесК Пази шта читаш, у ПТТ музеју у Београду недавно је додељена награда издавачкој кући Клио за научни допринос поводом издања књиге „Време библиоскопа" - Савремено доба у огледалу библиокултуре Јулије Шчербињине, а у преводу Андрија Лаврика. У емисији Дигиталне иконе данас разговарамо о овој књизи у којој се на врло занимљив начин прича прича о књигама, издаваштву и критици у време интернета и друштвених мрежа. Наша саговорница је књижевница Љубица Арсић

Да ли, уз нове формате књига, заиста напуштамо Гутенбергову галаксију и шта су књиге-аватари? Које су кључне тенденције у савременом обликовању књиге и шта је оно што ауторка књиге назива сумраком традиционалног публиковања/обликовања књига? Како Љубица Арсић као писац размишља о књижевној критици онлајн, да ли је то аматеризам или професионализам и ко је тај ко ће да пресуди? Да ли је заиста реч о слободи изражавања или је то прилика да извређамо/испсујемо писца који нам се не свиђа? Папир је трпео све, а шта трпи интернет?

Ауторка емисије: Тамара Вученовић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове