Читај ми!

Старо сајмиште и култура сећања

Гости: Кринка Видаковић Петров и Милан Кољанин

Први београдски сајам подигнут је 1937. године залагањем српских индустријалаца, трговаца и Београдске општине. Његовом изградњом, Београд је први пут искорачио на другу обалу реке Саве и тиме отворио пут будућим градитељима Новог Београда. Урбанистички концепт комплекса и архитектура сајамских павиљона били су репрезентативан пример модерне архитектуре и урбанизма тридесетих година 20. века.

            Симбол привредног напретка предратне Краљевине Југославије је од почетка немачке окупације претворен у стратиште, место стравичног страдања. Гестапо је формирао концентрациони логор Сајмиште, одн. Јеврејски логор Земун. Од 1941. до 1944. године, у концентрационом логору на Сајмишту страдало је око 20.000 људи. Између децембра 1941. и марта 1942. у логор је доведено око 7.000 Јевреја, углавном жена, деце и старих особа, готово половина предратне јеврејске популације дела Србије који се 1941. нашао под непосредном окупацијом Немачког рајха. У пролеће 1942, за свега шест недеља, готово сви су систематски убијени употребом смртоносног гасног камиона. Од лета 1942. до распуштања логора
у јулу 1944. године, око 32.000 заточеника (већином Срба) доведено је у логор. Од овог броја, скоро трећина је страдала у самом логору, најчешће од глади и болести, или су их убили стражари. Остали су, након краћег задржавања на Сајмишту, транспортовани у радне логоре широм Трећег рајха, углавном у Немачкој и Норвешкој.

            На овом важном месту сећања за Београд недавно је отворен Меморијални центар „Старо сајмиште”. Процес формирања меморијалног центра почео је пре 20 година када је Град Београд начинио прве кораке за његово оснивање и од тада је прешао дуг пут до овогодишњег отварања.

            О култури сећања и Старом сајмишту, драматичној трансформацији од симбола привредног напретка предратне Југославије до места масовног заточења и смрти Јевреја, Рома и Срба односно места почетка изградње Новог Београда и стварања највеће ликовне колоније у региону до данашњег меморијалног центра, данас у емисији Речено и прећутано говоре професорка Кринка Видаковић Петров, директорка Меморијалног центра Старо сајмиште и професор Милан Кољанин, руководилац одељења за истраживање Меморијалног центра Старо сајмиште.


Аутор емисије је Марко Ђурић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње