Читај ми!

Елен Гримо

Пијанисткиња са вуковима

 

Пијанисткиња Елен Гримо је имала само 15 година када је својим тумачењем „Етида слика” Сергеја Рахмањинова задивила међународну јавност и поставила нове стандарде у читању овог захтевног дела. Тог јула 1985. године многе су се обрве подигле са питањем: како једна тако млада девојка, рођена у Екс-ан-Провансу, успева толико храбро и убедљиво да одговори изазовима узбудљивих страница Рахмањинова. Недуго потом, Гримоова је напустила студије на Париском конзерваторијуму, дебитовала на неколико важних фестивала и све изненадила живописним и темпераментним интерпретацијама Шопена, Листа и Шумана. Продор на светску сцену потврђен је 1987. године наступом са Париским оркестром и Данијелом Баренбоимом, одржаним на иницијативу овог великог диригента и пијанисте.

            Ма како почетак каријере Елен Гримо био узбудљив, он ни из далека није могао да наговести у којим неслућеним смеровима ће се развијати живот ове уметнице – поред више него храбрих пијанистичких пројеката, она је постала и велика заштитница вукова. У држави Њујорк основала је први центар за очување вукова, а на свом имању стара се о 30 ових животиња, вођена личним искуством да музика и живот с вуковима пружају блиске врсте мистичног доживљаја.

            У Времену музике, које је посвећено Елен Гримо, слушаћемо њене интерпретације дела Сергеја Рахмањинова, Јохана Себастијана Баха, Волфганга Амадеуса Моцарта, Фредерика Шопена, Џорџа Гершвина, Ерика Сатија и Нитина Сонија.

 

Аутор емисије: Ивана Комадина

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом