Читај ми!

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

Развој радио-индустрије у Србији: разговор у Музеју науке и технике

У оквиру пратећег програма изложбе Из века у век – 100 година Радио Београда у Музеју науке и технике одржан је разговор на тему развоја радио-технике и радио-индустрије у Србији. Гости емисије Невидљиви људи на том јавном снимању били су: др Миомир Мијић, професор акустике на Електротехничком факултету Универзитета у Београду и аутор изложбе „Аудио-индустрија у Србији”, др Рифат Куленовић, музејски саветник, кустос Музеја Југославије и некадашњи директор Музеја науке и технике, као и инжењер Миодраг Глигорић, страствени колекционар радио-апарата, проучавалац историје радија и дугогодишњи сарадник Музеја науке и технике и ПТТ музеја.

Колико је појава комерцијалне радио-дифузије условила развој производње радио-пријемника? Да ли је, поред увоза радио-апарата реномираних произвођача, тадашња Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца имала конкурентне произвођаче квалитетне радио-технике? Да ли је обим проиводње „Конрата”  из Суботице, „Радио Блажека” и „Телеоптика” задовољавао тадашње потребе? Како су радио-пријемници рекламирани у раној фази развоја тог медија? Која је била разлика између детекторских пријемника и „радио-апарата”? Каква је била улога државе у подстицању послератног развоја радио-индустрије, попут оне у фабрици „Никола Тесла” и Електронској индустрији Ниш? Да ли је дошло до „презасићења тржишта” и ‒ ако јесте ‒ када, и у ком смеру су кренули ови реномирани произвођачи? Каква је будућност радио-индустрије, али и радија као медија? Ово су само нека од питања на која су своје одговоре понудили наши гости.

У редовној рубрици „Кутија за памћење” емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са научником Александром Деспићем, хемичаром и технологом чије име носи једна галерија у Музеју науке и технике. Александар Деспић био је дугогодишњи професор Технолошког факултета Универзитета у Београду и председник Српске академије наука и уметности, а ови разговори вођени су у првој сезони емисије „Гост Другог програма” 1974. године.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње