среда, 30. окт 2024, 16:00
О монографији „Милић од Мачве – српски барбарогеније" и 60. Октобарском салону
Оливер Томић, Добрила Денегри, Зорана Ђаковић Миннити и Ана Кнежевић
Поводом 90. годишњице рођења славног српског сликара Милића Станковића, чувеног Милића од Мачве, у Народном музеју промовисана је монографија „Милић од Мачве – српски барбарогеније", историчара уметности проф. др Оливера Томића, у издању издавачке куће Клетт..
У Златном пресеку представићемо монографију која садржи 340 репродукција дела једног од најзначајнијих српских уметника. Милић од Мачве је својим јединственим стилом, који спаја надреалзам, симболику и националне мотиве, оставио неизбрисив траг у историји српске уметности.
Уметник са плаштом, ренесансном капом и штапом бавио се и архитектуром, пројектовао је и саградио три атељеа, вајарством и писањем поезије. Преминуо је 8. децембра 2000. године и сахрањен у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.
Са Оливером Томићем упознаћемо аутентичног Милића од Мачве кроз његов узбудљив живот и рад, јаву и сан...
У другом делу данашње емисије говорићемо о 60. Октобарском салону, који траје до 1. децембра, у организацији Културног центра Београда. Манифестацију која се ове јесени одржава 60. пут, реализују три међународна кустоска тима, а слоган овогодишњег издања гласи: „Шта остаје? / What's left?"
Где је и шта је простор за уметност и уметнике? Шта остаје — након што напустимо излагачке просторе? Шта доносе велике манифестације и шта остаје после њих — ...као пут, процес, континуитет, дисконтинуитет, циљ? Шта остаје после једне изложбе? Затим, шта остаје — после свих сусрета? Уметника са уметницима, уметности са публиком, међународних и домаћих кустоса, простора са уметничким радовима?
Изложбени простори који су отворени за јавност, су: галерије Културног Центра Београда, Павиљон на Цветном тргу, Галерија Факултета ликовних уметности (ФЛУ), бивши клуб Академија, Галерија Удружења ликовних уметника Србије (УЛУС), Галерија Савеза Удружења ликовних уметника Југославије (СУЛУЈ), Салон Музеја града Београда, Музеј афричке уметности, излози Француског института и јавни простори у граду. У њима можемо да потражимо одговоре на постављања питања, а у Златном пресеку у томе ће помоћи Добрила Денегри, историчарка уметности и кустоскиња, Зорана Ђаковић Миннити, чланица Одбора Октобарског салона и програмска директора Културног центра Београда и Ана Кнежевић, кустоскиња у Музеју афричке уметности у Београду.
Емисију води Тања Живковић.
Коментари