Млада Босна, историјска улога и значај

Мухарем Баздуљ и Боривоје Милошевић

Хаотичан почетак 20. века обележен националним буђењима, прерасподелом моћи колонијалних сила, као и њиховом немогућношћу да се носе са важним унутарполитичким питањима, довео је Европу до ивице свеопштег сукоба. Свет се поделио, регионални ратови су беснели, а кризе се само низале. Рат је висио у ваздуху.

За то време, у анектираној Босни стасавала је нова генерација „револуционарне омладине", чија ће историјска улога бити много већа него што су и сами могли да замисле. Ти млади људи остаће упамћени по називу њихове организације Млада Босна.

Млада Босна остала је упамћена данас највише по Гаврилу Принципу и његовом атентату на Франца Фердинанда у Сарајеву 1914.године. Али историјска улога и значај Младе Босне много су већи од само тог најважнијег чина. Припадник покрета Боривоје Јевтић поручио је у својим писмима будућим историчарима да када буду истраживали Сарајевски атентат и Младу Босну морају најпре да разумеју економске и политичке прилике у тадашњој Босни, где на свега неколико стотина километара од Беча постоји феудални кметски систем, мада су високи царски чиновници истицали да доносе европску културу и вредности на назадни Балкан.

О природи покрета, историјској улози Младе Босне и значају данас у емисији Речено и прећутано говоре књижевник и новинар Мухарем Баздуљ и историчар и професор на Филозофском факултету у Бањалуци Боривоје Милошевић.

Емисију припремио и води Марко Ђурић.

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи