субота, 05.10.2024, 17:00 -> 07:45
Аутор: : Сава Ристовић
Нова повезивања - Од сцене до мреже
Др Јован Чекић и др Мишко Шуваковић „Нова повезивања - Од сцене до мреже", Зборник радова, Факултет за медије и комуникације, Београд.
Истичемо важност и вредност зборника „Нова повезивања - Од сцене до мреже" за нашу историју и теорију савремене уметности. Приређивачи зборника, професори доктори Јован Чекић и Мишко Шуваковић, позвали су 15-так аутора да теоријски уобличе изазове пред којима се налази уметност у савременом свету. Другим речима, аутори су кроз своје текстове покушали да одговоре на бројна питања која савемени свет својим константним променама поставља пред уметнике и теоретичаре.
Приређивачи су окупили теоретичаре око тезе да је некадашња сцена на којој се одвијао спектакл нестала и да је њено место заузела мрежа. Аутори – Јован Чекић, Мишко Шуваковић, Јеша Денегри, Слободан Мијушковић, Растко Мочник, Стеван Вуковић, Маја Станковић, Никола Дедић, Бојана Матејић, Зоран Ерић, Јасмина Чубрило, Дејан Сретеновић, Никола Шуица, Маида Груден, Сузана Вуксановоић, Анета Стојинић и Марко Ђорђевић – истраживали су, са различитих позиција, промене које су се десиле у савременом свету после великих парадигми као што су Хладни рат, Пад Берлинског зида или Рат против тероризма, а све то у глобално умреженом свету, и како се ти процеси одражавају на уметност – шта је функција уметности данас, каква су очекивања од ње, шта уметници могу или треба да учине и најзад шта се од уметника и уметности очекује. Тај прелазак на нови светски поредак, уз развој технологија и свих оних нуспојава, произвео је мноштво нових односа попут постполитике или постистине, који од човека пре свега захтевају одсуство критичког мишљења.
У таквој ситуацији уметност бива маргинализована, тј. сведена на декор капитала. Данас говоримо о зборнику „Нова повезивања - Од сцене до мреже" с једним од приређивача, др Јованом Чекићем, професором на Факултету за медије и комуникације, као и о његовом тексту „Нормализација баналности".
Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић
Коментари