Читај ми!

Психоанализа, психологизација, политика – о индивидуалном и колективном психичком здрављу

Гост „Гозбе“: Лазар Петковић

Психоанализа заузима занимљиво место у модерном поимању науке. Са једне стране, у лаичким круговима, она је практично синонимна са психологијом, а њена терминологија, жаргон и основна начела представљају примарну слику коју замишљамо када говоримо о психијатрији и психотерапији. Међу самим психолозима и психијатрима, међутим, психоанализа се често третира као астрологија међу астрономима – од ње се нападно ограђује, према њој се изражава отворен анимозитет, а неретко се и проглашава за „превазиђену“, „ненаучну“, па и „псеудонаучну“ теорију. Овом презиру „струке“ према психоанализи и њеном оснивачу Сигмунду Фројду свакако не помаже то што је он управо синоним за психотерапију у популарној култури, уметности и широком јавном мњењу.

Позиција психоанализе се у тој разапетости успоставља управо као филозофска. Конвенционална мудрост подразумева да су све позитивне науке почеле као гране филозофије, од које су се осамостаљивале када су пронашле свој „предмет и метод“. Па опет све те „позитивне“ науке, када промишљају своје границе и рубне случајеве, често регресирају на филозофију (и једнако често то саме себи нису спремне да признају). У случају психологије и психијатрије, оне не само да су задобиле своје предмет и метод, већ и јасно одређено (и веома угледно) место у модерном друштву, па присећање на неугодна (филозофска) питања и скандалозне теме које је разматрао Фројд често кваре тај имиџ грађанског достојанства. У том процесу, условно говорећи, комодификације психичког, са једне стране долази до редукције комплексног, парадоксалног и филозофски потентног појма душе на низ емпиријских, бихејвиоралних или неурофизиолошких процеса, а са друге добијамо инфлацију психолошког које у себе гута, нивелише, а неретко и маскира читав низ етичких, друштвених, па и политичких феномена.

Шта је, заправо, психоанализа и како треба да је схватимо, зашто толико голица машту филозофа и изазива презир психолога, како је психологизам изгубио душу, и која је политичка улога психоанализе у најновијим глобалним превирањима, разговараћемо са филозофом Лазаром Петковићем.

Аутор Гозбе: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње