Читај ми!

Игра и/или више од игре

Светланa Рајичић Перић и Дубравка Ђурић

Шта утемељује игру, а шта игра утемељује, тиме се у теоријском и поетичком смислу бави студија Поетика игре Светлане Рајичић Перић.

Ова је прва књига о „поетици игре у српској књижевности не само двадесет века него уопште у њеној историји, прво сагледавање теорије игривости из угла савремених теорија, прва класификација игривих облика" (А. Јерков). Ауторка проблем игре, игривости, визуелног, експерименталног и концептуалног посебно тумачи на примерима поетика Љ. Мицића, М. Тодоровића, С. Богдановића и М. Павића. Чућемо, између осталог, има ли игра границе и ко их поставља.

Песникиња Дубравка Ђурић такође у својој поезији има елемената игривог. Од када је 80-их почела да објављује па све до данас, ова ауторка негује експерименталну поезију за коју су просторно и звуковно суштински битни.

Њена недавно објављена књига изабраних и нових песама на енглеском језику The Politics of Hope (After the War), Ка политици наде, (након рата), у преводу Биљане Д. Обрадовић, повод је да чујемо како као песникиња, кроз више етапа свог стваралаштва, доживљава игру у свом стваралштву, колико је за књижевну игру пресудна форма, како види спој естетичког и етичког, шта је политика, има ли наде...

Уређује и води Соња Миловановић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом