Читај ми!

„Језик нових медија", CLIO

Лев Манович и Дејан Сретеновић

 

Када су пали сервери Фејсбука, Инстраграма и још неких друштвених мрежа и тај прекид „комуникације" је изазвало толику панику конзумената да су акције ових компанија драстично пале, толико да је сам Марк Цукербер (Марк Зуцкерберг) изгубио скоро 7 милијарди долара(!). Овај случај је само показао колико је данашњи свет завистан, односно, колико се ослања у свом функционисање на интернет и виртуелну комуникацију.

Пре двадесетак година млади теоретичар нових медија Лев Манович је у књизи „Језик нових медија" изнео основе за разумевање тада нових, дигиталних технологија и промена које изазивају у друштву. Мановичева предност у односу на остале теоретичаре јесте његово образовање - студирао је теорију филма, историју уметности и теорију књижевности, али и компјутерске науке, а радио је као дизајнер, аниматор и програмер - дакле, нове технологије је могао да сагледа и изнутра и споља. Манович је језик нових медија сагледавао у контексту класичних, сматрајући да се у свему новом налази део старог. Саму књигу, он отпочиње коментарима на кадрове из филма „Човек с кино камером" Дзиге Вертова, сматрајући да управо овај филм, на идејном нивоу, наговештава све оно што ће нове технологије донети, а што у то време није било на располагању.

С основним погледима Лева Мановича наша јавност је имала прилике да се упозна 2001-е путем књиге „Метамедији" у издању Центра за савремену уметност из Београда, у којој су пренети текстови који су касније уврштени у „Језик нових медија". Уредник и приређивач те књиге био је др Дејан Сретеновић.

У међувремену је, и теоријски и практично, Лев Манович развио своје поставке, фокусирајући се претежно на невероватну продукцију фотографија на интернету, чак доводећи своје поставке и до својеврсне апсурдности. Тако ћемо данас у емисији чути и самог Лева Мановича, као и др Дејана Сретеновића.

Уредник и водитељ ЗнаковаСава Ристовић.

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове