понедељак, 22.07.2024, 09:00 -> 12:21
Аутор: Никола Танасић
Политичка освешћеност и креативни банкрот – како политкоректност уништава Холивуд
Гост „Гозбе“: Бојан Перц
Крилатица go woke – go broke (у преводу, отприлике, „политички се освести и банкротирај“) појавила се практично паралелно са уласком у широку употребу термина woke („воук“, у смислу расне, родне и сексуалне идентитетске осетљивости) и означавала је пре свега масовне кампање бојкота производа који су у оквиру својих рекламних кампања промовисали нову, „освешћену“ агенду. Једним од најозлоглашенијих примера ове закономерности постала је корпорација „Дизни“, која је истовремено у промовисању овог идеолошко-идентитетског пакета вредности ишла најдаље (уплићући га, између осталог, у програме чија су примарна публика деца), али и која је била највише изложена гневу и бојкотима публике. Најновији пример је управо завршена сезона серије „Аколит“, која се одвија у свету „Звезданих ратова“, и у којој је политичка коректност по свим неопходним параметрима „одврнута на тројку“, док су сви остали елементи приповедања лоши, неквалитетни и неубедљиви.
У свему томе на први поглед нема никакве логике – што је у неком производу популарне културе више ове „идеолошке правоверности“, то је квалитет самог производа нижи. Још парадоксалније, велике продуцентске куће настављају да инсистирају на оваквим садржајима (и чак их појачавају) иако то осетно угрожава профит њихових власника који би – како су нас учили – требало да буде неприкосновен. Тако прича о „идеологизацији цртаћа“ и „воук банкроту Холивуда“ отвара питање о подводним струјама које из темеља мењају глобалну западну културу.
Шта подразумева „воук култура“ и како се она одражава на креативним процесима у Холивуду, зашто идеологизација и морализација води паду квалитета приповедања, зашто продуцентске куће „спаљују новац“ у служби идентитетских политика, и постоји ли у свему томе некаква комерцијална (или било каква друга) логика, разговараћемо са политикологом, комуникологом и главним уредником портала „Опсег“ Бојаном Перцом.
Аутор „Гозбе“: Никола Танасић
Коментари