субота, 22.06.2024, 17:00 -> 07:40
Аутор: Сава Ристовић
Енформел
Весна Круљац: „Полемички контексти београдског енформела", Фондација „Вујичић колекција"
Настављајући своју издавачку делатност и изван монографских студија, Фондација „Вујичић колекција" објавила je књигу др Весне Круљац „Полемички контексти београдског енформела". Реч је о докторској студији у којој је др Весна Круљац анализирала ту појаву с краја педесетих и прве половине шездесетих година у српском сликарству кроз идеолошко-политички, критичко-теоријски и уметнички полемички контекст, тј. кроз расправе које су се водиле на разним форумима, у медијима и стручној литератури у том периоду. Енформел је својим субверзивним ставом и спрам друштва и према доминантним уметничким изразима, одмах по првом појављивању на нашој ликовној сцени изазвао низ контрoверзи.
Енформел као ликовна појава јавља се прво у Француској педесетих година XX века, као одраз филозофије егзистенције, нихилизма и естетике ружног, да би се потом проширио и на остале европске земље, које су унеле неке локалне особине у општа начела. Београдски енформел представља једну од првих поетика побуне везаних за егзистенцијалистички немир и песимизам, у коме сумња у постојећи поредак ствари није препоручљив став у тадашњој социјалистичкој Југославији. Енформел је апстракција заснована на истраживањима материје и технолошким експериментима, тј. примени материјала који нису типично сликарски и неконвенционалних оперативних поступака.
Осморо уметника - Миодраг Мића Поповић, Вера Божичковић Поповић, Лазар Возаревић, Зоран Павловић, Живојин Жика Турински, Бранислав Протић, Владислав Шиља Тодоровић и Бранко Филиповића Фило - који су у енформел ушли са различитих уметничких позиција и развијали га водећи се личним афинитетима, створили су, уз непроцењиву помоћ др Лазара Трифуновића, ипак јединство уметничке побуне и субверзије, непојмљиво до тада у културном простору наше земље. И то је, наравно, изазвало реакцију и политичара и уметника и критичара, а све то је дало енформелу веома интригантну ноту која га прати и данас.
Гошћа емисије биће др Весна Круљац, доценткиња на Факултету примењених уметности.
Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић
Коментари