Читај ми!

Избеглице – заувек у негативном контексту?

Милица Весковић Анђелковић и Драган Вукотић

У сусрет Светском дану избеглица, који су Уједињене нације установиле да слави снагу и храброст људи који су били приморани да напусте своју домовину како би избегли сукоб или прогон, емисију Речено и прећутано посвећујемо њима.

Сведоци смо тога да се неретко у медијским садржајима проналазе нетачне или непоуздане информације и интерпретације догађаја, а избеглице се годинама генерализују, те им се придају и епитети који су за њих сада већ карактеристични у друштву.

Колико је оваква атмосфера негативна, говоре и резултати истраживања Београдског центра за људска права из 2021. године, где подаци показују да се 39% грађана Србије изјаснило како би им веома или донекле сметало да им у комшилуку станује избеглица, мигрант или тражилац азила са Блиског истока или из Африке.

Колико је значајна њихова укљученост у средину у којој се налазе? На који начин би требало да се о њима извештава? Шта показују најновији подаци? Како да избеглице остану изван негативног контекста?

О томе говоре доц. др Милица Весковић Анђелковић, социолошкиња и Драган Вукотић из Агенције Уједињених нација за избеглице (UNHCR).

Емисију припрема и води Аријана Хандан.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом