Читај ми!

Хармонски језик руковети

Друга емисија јунског циклуса Како слушати музику посвећеног руковетима Стевана Мокрањца, доноси причу о хармонском језику на примеру четврте, пете и шесте руковети. Уредница је Горица Пилиповић.

 

Иако је у стваралаштву пошао од конвенционалне, европске класичне хармоније, на којој се школовао, Мокрањац је нашао начине да је примени на наше народне мелодије, са свим њиховим особеностима, и да, штавише, својим решењима успостави посебне, нове конвенције које ће задуго остати појам 'оне праве' хармоније, у другом смислу 'латентне' тј. оне која се подразумева и очекује у одређеним мелодијским ситуацијама, нарочито каденцирајућим. Али, током сопственог стваралачког сазревања, Мокрањац је и сам почео да избегава те конвенције и стереотипе, тражећи нова, свежија решења”, каже професор Дејан Деспић у студији о Мокрањчевој хармонији објављеној уз његова сабрана дела. С тим у вези је још један важан аспект о којем ћемо говорити – хорски слог, односно фактура.

 

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом