Читај ми!

„Родно осетљив језик" и стандарди српског

Душко Бабић и Маријa Мандић

Иако у делу стручне јавности постоји отпор према појединим одредбама Закона о родној равноправности датум његове примене је веома близу.
У једном делу одредбе се односе на „родно осетљив језик" на шта су лингвисти/србисти  у више наврата указивали, на штетности које Закон може да произведе јер су дата решења у супротности са стандардима српског језика и неуставна су. С друге стране су заговорници који су категорични у ставу да је легислатива задовољила захтевности овог времена поготово када је реч у третирању равноправности и мушкараца и жена што и у погледу језика мора бити наглашено.
Међутим као питање поставља се и ово које се односи на казне у кршењу  закона. Које ће области бити у обавези да воде рачуна о „родно осетљивом језику"? Како сазнајемо на „удару" су следеће области -  образовање, васпитање, наука и технологија, и медији - у првом плану.
О ставовима „за" и „против" ауторка и уредница Мелиха Правдић разговара са управником СКЗ-а, књижевником Душком Бабићем и лингвисткињом, научном сарадницом у Институту за филозофију и друштвену теорију Маријом Мандић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње