Павле Ракочевић

Виолончелиста

Рођен је 2000. године у Параћину, а са шест година је уписао виолончело у Школи за музичке таленте у Ћуприји, у класи Боже Сарамандића.

Године 2018. уписао је ФМУ у Београду, у класи Драгана Ђорђевића. Основне студије завршио је 2023. године, а тренутно је на мастер академским студијама камерне музике, у класи Немање Станковића.

Наступао је у значајним салама широм Европе, као солиста, члан камерног састава или као члан оркестра и учествовао на многим фестивалима (БЕМУС, БЕЛЕФ, АРЛЕММ, STRINGS, БУНТ, Бољшој фестивал, Meta World, КоторАрт, HAMMER, MESS, ОКТОХ, Young Euro Classic, Чело фест и др). Сарађивао је са Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС, Ансамблом Метаморфозис, камерним оркестром „Гудачи Св. Ђорђа”, Народним позоришем у Београду, Београдским камерним оркестром, оркестром Шлезингер, као и са члановима Београдског барока. Сарађивао је такође и са многим значајним извођачима и диригентима (Бруно Кампо, Данијел Гајс, Данијел Роланд, Србољуб Динић, Бојан Суђић, Габријел Фелц, Најџел Кенеди, Дориан Љељак, Кајан Калхор, Роман Симовић, Симон Трпчески итд), као и са композиторима (Александар Седлар, Ана Крстајић, Лазар Ђорђевић, Ирена Поповић Драговић, Драшко Аџић, Драгана Јовановић, Ана Гњатовић, Александра Вребалов и многи други).

Био је полазник курса „Colluvio 2018” када је радио са Мајнхардом Холером, Јуријем Котом, Оливером Милић Хиршер и Клаус-Кристијаном Шустером. Учествовао је у пројекту EUphony 2020 и том приликом сарађивао са истакнутим музичарима попут Данијела Гајса, Дорен Динглингер, Емилиja Перканa, Карлa Родригезa, Срђанa Сретеновићa, Слободанa Герићa и др. Учествовао је и у пројекту Western Balkan Youth Orchestra 2022, када је остварио сарадњу са Јоанисом Петракисом, Мехметом Орхалом Ахискалом и многим другим уметницима.

Похађао је мајсторске курсеве код Драгана Ђорђевића, Имреа Калмана, Дамјана Сарамандића, Милутина Младеновића, Ивана Кучера, Дениса Северина, Александра Латковића, Ласла Фења и других.

Добитник је многих награда на фестивалима, републичким и међународним такмичењима као члан камерног састава, као солиста или члан оркестра.

Аутор емисије: Ана Ћирица

Позитивна трема Позитивна трема

Autor:
Ана Ћирица

Ауторска емисија усмерена је на нашу музичку сцену и бави се превсходно темама у вези са класичном музиком, уз повремене искораке у друге области (џез, "world music"). Циљеви ове емисије су информативног и едукативног карактера: усмерити пажњу ка музичким уметницима који нису довољно медијски експонирани, младима који тек стасавају на том пољу, као и музичарима који нису у првом плану на концертним подијумима... [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње