Читај ми!

Светогорско наслеђе и савремена византологија

Гост емисије Храм проф. др Драгољуб Марјановић, Филозофски факултет Универзитета у Београду, Kатедра за историју Византије

У данашњем Храму говоримо о Светој Гори кроз историју, али и о Аутономној монашкој републици Света Гора, у којој се налази 20 манастира  и преко 2.000 монаха, виђена очима једног византолога, данас, у 21. веку. Свету Гору, њене старине и светиње истражују у 20. веку наши истакнути историчари и други научници, а ту ћемо поменути рад Драгутина Анастасијевића, оснивача Kатедре и Семинара за византологију на Филозофском факултету у Београду, сада,далеке 1905. године, потом рад Владимира Ћоровића, Радослава Грујића, филолога Владимира Мошина, Александра Соловјева... Током емисије осврнућемо се на Свету Гору као монашки центар у Византији, од 9. до 15. века, поменућемо прве забележене светогорске свете подвижнике, оснивање првих великих лаври-манастира, као што је Велика Лавра Ватопед, улога вузантијских царева као ктитора светогорских манастира. Говоримо о доласку Светог Саве на Свету Гору, његовом замонашењу у манастиру Ватопед и оснивању српског манастира Хиландара и његовом значају за настанак Аутокефалне Српске православне цркве.

Савремена Света Гора, утисци и запажања са путовања нашег госта из манастира Ватопеда и Хиландара, биће још једна тема нашег разговора. Гост овонедељне емисије Храм, Радио Београда 2, је проф. др Драгољуб Марјановић, Филозофски факултет Универзитета у Београду, Kатедра за историју Византије.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи