недеља, 19. нов 2023, 15:00
Ракови бранхиоподи – „живи фосили“ и заточници биодиверзитета
Саговорница: проф. др Драгана Миличић, Институт за зоологију Биолошког факултета Универзитета у Београду
Међу природним богатствима наше земље, истакнуто место припада древним раковима из групе Branchiopoda. Ова бића, која су се на планети Земљи појавила још у ери Камбријума, нарочито су распрострањена и разноврсна у пределима источне Србије, што њихова станишта, попут Старе планине, чини подручјима од посебног значаја, и то не само у домену биологије.
Битна одлика бранхиоподних ракова је и то да живе у ефемерним воденим стаништима која су све више угрожена различитим аспектима технолошког, индустријског или енергетског развоја. Стога је проучавање ових бића, поред неспорног значаја у сагледавању живог света и његове еволуције, веома важно и у одмеравању и процени човековог далекосежног утицаја на животну средину.
Музички уредник: Предраг Васић
Тон-мајстор: Владимир Пенђер
Аутор емисије: Срђа Јанковић
Autor:
Срђа Јанковић
Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]
Коментари