Музика на Хабсбуршком двору

Вечерашњу емисију Висине испуниће вокални и инструментални комади композитора који су у епохи средњег века и ренесансе били везани за хабсбуршки двор.

Рани период владавине ове династије, од 1340. до 1520, обележио је богат развој музичке културе у аустријским областима. Музиколошка истраживања на Бечком универзитету довела су у први план музику низа аутора која је на разне начине везана за свакодневни живот. Она је световна и духовна, и позива слушаоца да завири како у цркве, тако и у тиролске палате, плесне дворане и грађанске домове. Такође, она још једном баца светло на песнике-певаче, данас бисмо рекли кантауторе, који су путовали земљом и у чијем су се стваралаштву стари, локални стилови спајали са најновијим интернационалним трендовима.

У данашњем избору, који су на свом компакт-диску сачинили чланови ансамбла Леонес, налазимо музику неких славних композитора  – Гијома Дифаја, Хајнриха Исака, Најхарта фон Ројентала или Освалда фон Волкенштајна, као и мање позната имена Хермана Едлеравера, Паула Хофхајмера, Николауса Кромбсдорфера, Јоханеса Мартинија, Бурка Манголта, те извесног монаха из Салцбурга.

Уредница је Горица Пилиповић

Висине

Autor:
Бојана Жижић, Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Ана Ћирица

На крају програма, у ВИСИНАМА представљамо  медитативне  и духовне композиције аутора свих конфесија и епоха. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом