Читај ми!

Чедомир Васић „Де-кон(с)тракције", Галерија Б2 (јун 2022.)

У наставку августовког осврта на квалитетне самосталне презентације уметника, у Знаковима данас говоримо о изложби професора емеритуса Чедомир Васића у београдској Галерији Б2, у јуну претходне године.

На овој изложби Васић је дао летимични поглед у идеје и теме којима се бавио током свог педесетогодишњег стваралаштва, групишући дела у девет за њега битних поглавља.

„Луцидно и прецизно Васић ову поставку формулише као „Де-кон(с)тракције", будући да су ту садржане и (де)конструкције и контракције, и акције и атракције, са додатним појашњењем у загради - сажимање и простирање, вишезначно конструисање. Реч је о интензивном, узбудљивом и згуснутом путовању кроз више од пет стваралачких деценија Чедомира Васића, где су маркиране најзначајније тачке и одлике тог пута - а то су трајна утемељеност у античкој традицији, ненаметљива висока ерудиција, децентна субверзивност и ангажованост, фини хумор, непретенциозност, критичко преиспитивање историје и механиза- ма сећања, отвореност ка експерименту и новим медијима, тежња ка проширењу поља слике ка времену и простору, трајна опредељеност ка тзв. 'отвореном делу'“, записала је у предговору каталога Данијела Пурешевић.

Чедомир Васић се појавио на нашој уметничкој сцени крајем шездесетих година као уметник изразито истраживачки настројен у пољу сликарства, и из тог раног период свог стваралаштва Васић је на изложби представио три рада (слике-колаже) потпуно кубистичког израза, који до сада нису излагани. Такође, никада није представљена ни свеска у којој је током 1970. године, подстакнут Вазарелијем, као и изучавањем разнородних теорија боје, промишљао и истраживао интеракције геометријских форми и колористичких односа.

На изложби су били представљени и примери његових синтетичких пејзажа као и видео из средине седамдестих, када је током студијског боравка у Сједињеним државама почео да експериментише се медијима, што се огледало и у његовом каснијем стваралаштву. Овај кратак увид у Васићево стваралаштво завршава се с два примера лентикуларних слика, које су само технички ослонац његовој идеји разматрања односа спрам истине, историје и репрезентације.

Чедомир Васић припада оној малој групи уметника који јако добро осећају дух времена и у који вешто уклапају свој ерудитски потенцијал. Гост емисије био је Чедомир Васић.

Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић.

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару