Читај ми!

Драган Станић

Гост Клуба 2 је председник Матице српске Драган Станић са којим разговарамо о скорој 200. годишњици Летописа МС и настојањима да часопис као светски културни феномен доспе на Унескову листу

 
У светским оквирима Летопис МС представља, а како каже председник МС Драган Станић-најстарију живу периодичну публикацију која, без значајних прекида, континуирано излази од 1824. Гледано историјски Летопис је своју мисију остваривао у неколико држава, а уређивање и штампање часописа одвијало се у Новом Саду, Будиму, Пешти, Сремским Карловцима, Бечу, у зависности од прилика када су места уређивања и штампања била оделита. Сада је ситуација другачија и све се обавља у Новом Саду.
Међутим без обзира колико је деловање Летописа МС било условљено и понекад детерминисано друштвеним контекстом, и то каже Драган Станић-једно је очигледно а то је да и у различитим епохама часопис није одустајао од свог основног опредељења, а то је радити на европеизацији српске књижевности, културе, те на српском језичком простору градити књижевни и културни идентитет који партиципира у креативним оквирима Европе и целог света.
Иако се највише бавио словенским темама, рецимо и то, Летопис је пажњу посвећивао и националним књижевностима „на модерним европским језицима".
Зато је-природно и оправдано, истиче и то Станић-да се размисли о начину на који би Летопис добио специфичну заштиту УНЕСКО-а као културна тековина посебне врсте.
Аутор и уредник је Мелиха Правдић
 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње