Читај ми!

„Сецесија у архитектури Београда” и „Камила Ила Кофлер: свет животиња”

Гошће: Јасна Кујунџић Јованов, Ангелина Банковић и Мајда Сикошек

У Београду су отворене две интересантне и значајне изложбе. У Музеју примењене уметности у јединственој смо прилици да се боље упознамо са стваралаштвом фотографкиње Камиле Иле Кофлер на изложби „Камила Ила Кофлер: поглед у свет животиња”. У Конаку кнегиње Љубице на изложби „Искорак ка модерности – сецесија у архитектури Београда”, сагледавамо лепоте архитектуре сецесије.

„Камила Ила Кофлер позната је у историји светске фотографије као представница жанра анималистичке фотографије, односно фотографског представљања животиња. Ила је била први фотограф, односно прва фотографкиња специјализована искључиво за портрете животиња, који су у периоду после Другог светског рата масовно репродуковани у европским и америчким часописима и другим публикацијама посвећеним овој тематици.

Фотографско посматрање и бележење изгледа и понашања животиња постало је пракса већ од средине 19. века. Фотографска камера била је најпре усмеравана ка животињама у зоолошким вртовима, као и ка мртвим и препарираним животињама, да би у последњој деценији 19. века, с развојем фотографске технологије, постало могуће и снимање живих животиња у природи. Као прва жена фотограф анималиста, посветила се снимању животиња: кућних љубимаца, становника зоо-вртова, у афричкој дивљини и пределима Индије, с дубоким поштовањем њиховог карактера и личности, као да се ради о људским бићима”, наводи Јасна Кујунџић Јованов, историчарка уметности и ауторка изложбе, у пратећем тексту. На поставци су представљене дигиталне репродукције фотографија и документарног материјала који је музеју уступио Прајор Доџ, наследник уметнице и власник ауторских права над њеном заоставштином.

Гошћа Златног пресека је Јасна Кујунџић Јованов, ауторка изложбе.

У другом делу емисије пажњу посвећујемо архитектури сецесије у Београду. Изложба се организује поводом 10. јуна, Светског дана сецесије, у сарадњи Музеја града Београда и Клуба „Лепота живота” и у склопу обележавања 120 година од оснивања Музеја града Београда. Ауторке изложбе су др Ангелина Банковић, музејска саветница Музеја града Београда и Мајда Сикошек, историчарка уметности. Поставка је посвећена сецесијској архитектури главног града. Посетиоци на њој могу да виде причу о сецесији и времену у којем је настала, како у Европи тако и у Србији, а посебно у Београду. Иако је у фокусу изложбе архитектура, представљене су и одлике времена у којима је сецесија била присутна у главном граду, као и различити феномени који су обележили живот, градњу и становање крајем 19. и почетком 20. века.

На изложби је, кроз фотографије, пројекте и цртеже, приказано 45 објеката подигнутих у складу са интернационалном и националном варијантом сецесије, а поред оригиналних експоната из Збирке за архитектуру и урбанизам Музеја града Београда, изложени су и материјали из других београдских установа, као и приватних колекција. Посебан сегмент чине фотографије данашњег изгледа и стања одабраних грађевина, чија је ауторка Мајда Сикошек.

Ангелина Банковић и Мајда Сикошек провешће нас својом причом у Златном пресеку кроз изложбу и 37 сецесијских објеката који и данас постоје.

Емисију припрема и води Тања Живковић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње