уторак, 07. мар 2023, 09:00
Жене у ИКТ
Просечан годишњи раст броја девојака на студијама у ИКТ области у Србији у периоду од 2016. до 2020. износио је 7,4% годишње.
До 1990. знатно више жена са истока Европе уписивалп је инжењерске факултете него жена са запада Европе. Слично је и данас, инжењерске студије електронике и аутоматике више привлачи женску популацију у Србији него што је то случај у ЕУ. Иако, према последњим доступним подацима, студенткиње чине 29% свих студената информатике у Србији, ипак се из годину у годину повећава заступљеност женских ИКТ специјалиста. Што се тиче заступљености жена у укупном броју запослених са ИТ образовањем, Србија бележи већу заступљеност жена по овом индикатору у односу на све земље чланице ЕУ. Па, у чему је онда проблем?
Уочи 8. марта, у емисији Дигиталне иконе разговарамо о томе зашто је заступљеност женске популације најнижа у ИКТ области и области инжењерства и како се оваква ситуација може променити? Са којим изазовима се жене сусрећу у ИТ областима, посебно у сајбер безбедности и дигиталним медијима? Који квалитети и компетенције издвајају жене и како можемо да допринесемо већој родној равноправности? Шта кажу статистика и истраживања ‒ где смо у односу на Европу? Како изгледа каријерни пут жена и које су користи од укључивања више жена у ИТ послове? И зашто углавном о овим темама причамо поводом/ уочи Дана жена?
Са нама ће у студију бити Сања Кекић, експерткиња за сајбер безбедност и председница Women4Cyber Србија и др Емилија Радибратовић, теоретичарка савремене културе, која је докторирала на Филолошком факултету у Београду са дисертацијом „Родне дихотомије у дигиталним медијима".
Уређује и води Тамара Вученовић.
Autor:
Тамара Вученовић
Емисија Дигиталне иконе покренута je 2002. године, а емитује се сваког уторка на таласима Радио Београда 2 од 9 до 10 сати. [ детаљније ]
Коментари