среда, 22. феб 2023, 16:00
„Међуљудски односи" и „Јеремија Станојевић - Фотографије"
Селман Тртовац, Цртежи из серије „Међуљудски односи"; Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије", др Ангелина Банковић и Иван Петровић
У Kултурном клубу 4СЕ Марина отворена је изложба Селмана Тртовца, уметника средње генерације који кроз своју уметничку праксу негује цртеж. Он за њега представља вид трагања за истином, како уметничком тако и животном и зато циклус цртежа којим се представља носи назив „Међуљудски односи". Трагајући за истином, посебно за истином у уметности, уметник спознаје да је досезање до ње пре свега процес, појединачно путовање у коме нема путоказа ни правила.
На том путовању Селманова уметничка стратегија се састоји од истраживања непознатог и новог у уметности, тј. откривању непознатог мисаоног простора. Узимајући у обзир предрасуде, пројекције сопствених жеља и ограничења уметник ствара свој ликовни језик, једноставан и разумљив али не баналан.
„Идеално би било, када би моји уметнички искази били попут знакова. Цртање узимам као добар пример, јер је оно у једном тренутку живота за мене постало све! Сваки покрет, сваку активност разумем као једну врсту компоновања, односно као врсту цртања. Цртање схватам јако широко, а људски односи су посебно узбудљива тема", истиче Селман Тртовац, гост Златног пресека.
У другом делу емисије пажњу посвећујемо једној интересантној књизи која ће 23. фебруара бити представљена у Музеју града Београда, у Kонаку кнегиње Љубице. Реч је о делу „Јеремија Станојевић - Фотографије" чији су уредници др Ангелина Банковић, музејска саветница Музеја града Београда и Иван Петровић, уметник, уредник Центра за фотографију.
Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије" је настала у сарадњи Музеја града Београда и Центра за фотографију. У књизи је репродуковано 190 од 2.286 фотографија колико се чува у фонду Јеремије Станојевића у Музеју града Београда, са намером да се илуструје Станојевићево стваралаштво и укаже на његову сложену мултидисциплинарну, естетску и културно-друштвену компоненту. Имајући у виду потенцијал ових фотографија као остварења у домену визуелне културе, али и њихове шире друштвене примене, у приступу одабира и конципирања фотографија аутори су се руководили истицањем њихове естетске компоненте.
Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије" истовремено представља зборник радова за који су своје прилоге дала четири аутора: Иван Петровић, Михаило Васиљевић, Ана Ереш и Ангелина Банковић. Аутори су посматрали Станојевића и његову делатност из нове и другачије персперктиве, а своје полазиште пронашли су како у историји фотографије тако и у мултидисциплинарном приступу који пружају студије визуелне културе и колекционарства, као и музејске студије.
Пуковник Јеремија Станојевић (1881-1950) и његов подухват фотографисања главног града, који је реализован крајем двадесетих и почетком тридесетих година 20. века добро је познат у круговима оних који се професионално, или из хобија, баве Београдом, али и оних који се интересују за домаћу историју фотографије.
Жеља аутора је да Станојевића прикаже као фотографа, а његов рад у контексту фотографије као визуелног медија, а не искључиво као документа. У том смислу, аутори ове књиге су превасходно настојали да истакну потенцијал Станојевићевог остварења као достигнућа које превазилази досадашње обрасце вредновања и квалификације, чиме је њено тежиште усмерено на саме фотографије.
Гости Златног пресека биће уредници књиге др Ангелина Банковић и Иван Петровић.
Емисију води Тања Живковић
Коментари