Читај ми!

„Међуљудски односи" и „Јеремија Станојевић - Фотографије"

Селман Тртовац, Цртежи из серије „Међуљудски односи"; Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије", др Ангелина Банковић и Иван Петровић

У Kултурном клубу 4СЕ Марина отворена је изложба Селмана Тртовца, уметника средње генерације који кроз своју уметничку праксу негује цртеж. Он за њега представља вид трагања за истином, како уметничком тако и животном и зато циклус цртежа којим се представља носи назив „Међуљудски односи". Трагајући за истином, посебно за истином у уметности, уметник спознаје да је досезање до ње пре свега процес, појединачно путовање у коме нема путоказа ни правила.

На том путовању Селманова уметничка стратегија се састоји од истраживања непознатог и новог у уметности, тј. откривању непознатог мисаоног простора. Узимајући у обзир предрасуде, пројекције сопствених жеља и ограничења уметник ствара свој ликовни језик, једноставан и разумљив али не баналан.

„Идеално би било, када би моји уметнички искази били попут знакова. Цртање узимам као добар пример, јер је оно у једном тренутку живота за мене постало све! Сваки покрет, сваку активност разумем као једну врсту компоновања, односно као врсту цртања. Цртање схватам јако широко, а људски односи су посебно узбудљива тема", истиче Селман Тртовац, гост Златног пресека.

У другом делу емисије пажњу посвећујемо једној интересантној књизи која ће 23. фебруара бити представљена у Музеју града Београда, у Kонаку кнегиње Љубице. Реч је о делу „Јеремија Станојевић - Фотографије" чији су уредници др Ангелина Банковић, музејска саветница Музеја града Београда и Иван Петровић, уметник, уредник Центра за фотографију.

Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије" је настала у сарадњи Музеја града Београда и Центра за фотографију. У књизи је репродуковано 190 од 2.286 фотографија колико се чува у фонду Јеремије Станојевића у Музеју града Београда, са намером да се илуструје Станојевићево стваралаштво и укаже на његову сложену мултидисциплинарну, естетску и културно-друштвену компоненту. Имајући у виду потенцијал ових фотографија као остварења у домену визуелне културе, али и њихове шире друштвене примене, у приступу одабира и конципирања фотографија аутори су се руководили истицањем њихове естетске компоненте.

Kњига „Јеремија Станојевић - Фотографије" истовремено представља зборник радова за који су своје прилоге дала четири аутора: Иван Петровић, Михаило Васиљевић, Ана Ереш и Ангелина Банковић. Аутори су посматрали Станојевића и његову делатност из нове и другачије персперктиве, а своје полазиште пронашли су како у историји фотографије тако и у мултидисциплинарном приступу који пружају студије визуелне културе и колекционарства, као и музејске студије.

Пуковник Јеремија Станојевић (1881-1950) и његов подухват фотографисања главног града, који је реализован крајем двадесетих и почетком тридесетих година 20. века добро је познат у круговима оних који се професионално, или из хобија, баве Београдом, али и оних који се интересују за домаћу историју фотографије.

Жеља аутора је да Станојевића прикаже као фотографа, а његов рад у контексту фотографије као визуелног медија, а не искључиво као документа. У том смислу, аутори ове књиге су превасходно настојали да истакну потенцијал Станојевићевог остварења као достигнућа које превазилази досадашње обрасце вредновања и квалификације, чиме је њено тежиште усмерено на саме фотографије.

Гости Златног пресека биће уредници књиге др Ангелина Банковић и Иван Петровић.

Емисију води Тања Живковић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње