Читај ми!

У част хероја

Трећу симфонију Лудвига ван Бетовена многи сматрају једном од прекретница у новијој историји музике.

 

Њен поднаслов је „Ероика", а заправо могла би се назвати и симфонијом анегдота - толико има прича о њеном настанку и посвети. О њој ће бити речи у трећој емисији циклуса Како слушати музику, посвећеног управо Бетовеновим симфонијама, који уређује и води Горица Пилиповић.
 
 
Једна анегдота је заснована на запису Антона Шиндлера о француском генералу Бернадоту, који је Бетовену дао идеју о одавању почасти највећем хероју епохе - Наполеону. Али, с обзиром на то да Шиндлер није срео Бетовена све до 1822. године, није могао знати детаље о 1803. години или још и ранијем периоду. Такође, Бернадот је у Бечу провео само два месеца током 1798, тако да је мало вероватно да је имао било какве везе са Бетовеном и Трећом симфонијом.
Друга анегдота се односи на Бетовеновог лекара Јозефа Бертолинија, који је причао како су Наполеонов марш на Египат, гласине о Нелсоновој смрти у бици код Абукира, те смрт енглеског генерала Аберкромбија, били инспирација за посмртни марш. Бертолини, међутим, такође није био међу Бетовеновим познаницима у то време, упознао га је тек 1806, а Трећа симфонија је завршена 1804. године. Дотични Наполеонов марш збио се 1798, а Нелсон је рањен у поморској бици код Абукира 1. августа те године. Претпоставка да је Бетовен већ тада имао детаљни концепт симфоније, исто је тако преузета као и тврдња да је победа генерала Аберкромбија над Наполеоном 21. марта 1801, имала било какве везе са контекстом „Ероике".
Најпознатија и највише препричавана анегдота је она како је Бетовен имао намеру да посвети симфонију француском харизматичном првом конзулу Наполеону Бонапарти. Упоређивао га је са великим конзулима старог Рима и сматрао да је он оличење узвишених идеја Француске револуције, којима се дивио. Речи легендарног диригента Артура Тосканинија довољно говоре о целој овој проблематици: „Неки кажу Наполеон, неки Хитлер, а неки Мусолини. За мене је то само Allegro con brio".

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње