Читај ми!

Црне оперске диве

Професионални пут многих црних певачица био је врло трновит. У данашњој емисији Кон анима уредница Горица Пилиповић подсећа на неке од њих које су у самом врху оперске уметности.

„Понекад су расне предрасуде као длака косе која вам се залепила за образ. Не видите је, никако да је склоните, али стално то покушавате јер вас нервира", рекла је прва велика црна дива Маријан Андерсон. Препреке које су се налазиле пред црним певачицама нису, дакле, оне уобичајене, постављала их је расна сегрегација. Вокални педагог Силвија Олден Ли говорила је како је њена мајка добила позив на аудицију у Метрополитену 1912. године од једног члана Управног одбора, али само под условом да заборави да је црнкиња. Исти тај члан је касније безуспешно покушао да ангажује црну певачицу за улогу Аиде. Метрополитен се тек 1955. одлучио да ангажује црну певачицу - била је то управо Маријан Андерсон. „Кад певам - не желим да виде да је моје лице црно, не желим да виде ни да је бело, желим да виде моју душу, а она је безбојна", рекла је. 

Кон анима

Autor:
Горица Пилиповић, Исидора Бован

Кон анима је посвећена опери. Портрети уметника, занимљивости из света оперe, анегдоте и оперске звезде, освежавају овај својеврсни радио водич кроз захтевни свет музичке сцене. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом