Читај ми!

Филозофија и пост-класични капитализам

У својој књизи која је изазвала велику пажњу - Доба надзорног капитализма (The Age of Surveillance Сapitalism), Ш. Зубоф (Shoshana Zuboff) каже да у суштини надзорног капитализма стоји контрола над средствима за модификацију потрошње, при чему се отуђује човеково понашање, јер се у том пост-класичном капиталистичком односу обликују наше навике и искуство.

 

Главни надзор-капиталисти су велике компаније као што су Гугл, Мајкрософт, Фејсбук, Амазон итд. Они су створили систем који им омогућава да сазнају све о нама, док ми о њима, не можемо да знамо готово ништа. Чак не можемо да знамо ни шта су све од информација које се тичу нас самих прикупили и депоновали у својим дигиталним трезорима. Установљени принцип на који су „нетизенси" који су заменили „ситизенсе" (или „мрежани" наспрам некадашњих грађана) мање више присиљени да пристану, јесте да је приватност скоро у потпуности укинута. Гугл и друге платформе сакупљају информације о понашању и те информације продају оглашивачима. Некадашњи потрошачи тако се на тзв. бесплатним сервисима претварају у робу, а прави Гуглови потрошачи јесу компаније којима се информације о тој роби продају.
О посткапитализму разговарамо са Мирољубом Радојковићем, некадашњим професором на Факултету политичких наука у Београду.

Аутор емисије: Александар Лукић 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње