Читај ми!

Aна Ристовић

Задужбина Илије Милосављевића Коларца, субота 22. јануар у 19 часова

Ана Ристовић рођена је 5. априла 1972. године у Београду. Дипломирала је српску књижевност и језик са општом књижевношћу на Филолошком факултету у Београду. Објавила је песничке књиге: Сновидна вода (1994), Уже од песка (1997), Забава за доконе кћери (1999), Живот на разгледници (2003), Око нуле (2006), П. С. (изабране песме, 2009), Метеорски отпад (2013), Нешто светли (изабране и нове песме, 2014), Чистина (2015), Руке у рукама (2019) и Изабране песме (2019). Поред поезије, објавила је и књигу проза и есеја под називом „Књига нестајања".

Ана Ристовић добитница је најугледнијих домаћих песничких награда: „Бранкове награде", „Бранко Миљковић", „Милица Стојадиновић Спркиња", „Дисове награде", „Десанка Максимовић", као и немачке награде „Хуберт Бурда" за младу европску поезију.

Појединачне књиге изабраних песама Ане Ристовић објављене су на енглеском, немачком, словачком, словеначком, македонском, мађарском и пољском језику, а песме су јој превођене на бројне језике: енглески, немачки, француски, шпански, пољски, чешки, словачки, словеначки, македонски, бугарски, арапски, фински... Њена поезија заступљена је у више домаћих и страних антологија, а посебно међународно признање добија песма „Око нуле" коју је британски часопис „The Guardian" уврстио међу 50 најбољих песама света објављених у последњих 50. година. Такође, књига Directions for Use, објављена у Америци 2017, била је међу финалистима престижне америчке награде „National Book Critics Award".

Бави се и превођењем са слованачког језика са којег је до сада превела више од 30 књига савремене словеначке прозе и поезије.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње