Читај ми!

Филозофија и српска историја

Питање методе и истине

 

Да Срб означава, и слободу и да се овим именом само онај зове из србског народа који је слободан, то сваки Србин зна. Тако Црногорац Србина из дан.Србије кад није разположен зове „Шумадинац" зато што даје данак Турчину, а остале Србе још под туђином за жива бога неће назвати Србином. Они су или Лацмани, или Швабе, или раја итд. а Србин римокатоличке вере, као слободан у својој римокатоличкој држави аустријској, није ништа друго, до ђаурин, а не Србин с тога, што и ако је једне вере са царем своим, опет му овај није из његова народа итд.

Према Коену и Нејгелу, у историјском истраживању потребно је одговорити на следећа питања:

1. Да ли су подаци истраживања прихватљиви као сведочанство; да ли су извори прави?
2. Шта је значење тврђења која су садржана у изворима; шта ти остаци значе?
3. Да ли су истинита тврђења која су изведена из података; да ли се можемо ослонити на изворе информација о прошлости?
4. Каква су објашњења за прошле догађаје; какве су систематске везе између различитих тврђења која су установљена као истинита, помоћу којих постижемо разумевање прошлости?

У српској историографији друге половине 19. века водио се велики спор између тзв. романтичарске и критичке школе. У тој борби, барем што се тиче званичне школске учености, победу је однела ова друга, чији је главни представник био Иларион Руварац, архимандрит фрушкогорског манастира Гргетег, ректор Карловачке богословије и академик. Критицизам у историјском истраживању подразумевао је, између осталог, да традиција као историјски извор није прихватљива, те да се треба посветити оним изворима који су по времену и месту веродостојнији. Матица српска установила је 2015. године и награду под именом Илариона Руварца за најбољу књигу из историје српског народа или из опште историје на српском језику.
С друге стране, Милош Милојевић и други припадници тзв. романтичарске школе проглашени су шарлатанима и псеудоисторичарима који су скрајнути и данас готово заборављени. Међутим, оправдано је барем поставити питање да ли се стручна јавност у том погледу огрешила.

О проблемима филозофије и српске историје разговарамо у понедељак, 09. августа 2021. године, са филозофом и књижевником Миланом Младеновићем.

Аутор и водитељ емисије: Александар Лукић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње