Читај ми!

In memoriam: Милена Јефтић Ничева Костић

Музеј Zepter је у четвртак отворио изложбу "Сећање на Милену ЈНК", омаж недавно преминулој уметници Милени Јефтић Ничевој Костић. Изложба је остварена у сарадњи с Кућом легата којој је ова наша реномирана уметница поклонила 69 дела и то из свих фаза свог стваралаштва.

Милена Јефтић Ничева Костић је дипломирала 1968. године сценски костим на Академији примењених уметности у Београду код професора Павла Васића, а последипломске студије завршила је 1971. код професора Душана Ристића.

Стипендију за усавршавање добила је од Пољске и Француске владе. По завршеној академији радила је као модни креатор у фабрици трикотаже "Зеленгора" да би крајем 1969. прешла у Мало позориште (данас позориште "Душко Радовић"). Ту је почела своју веома успешну каријеру костимографа и сценографа, али и дизајнера лутака, чиме ће се с посебном љубављу бавити до краја живота. У исто време почиње да се бави сликарством и тада настаје њен познати циклус "белих слика", тродимензионалних представа кројачких салона и радионица за поправку чарапа.

Често је користила излазак у простор, или као продужетак слике или као стварање путања у галерији како би посетиоца натерала куда да иде и како да посматра слике. Милена ЈНК је за собом оставила значајан опус који на ликовном плану иде од ватромета боја до монохромних поља, од скоро поинтилистичког реализма до асоцијативне апстракције.

Поводом изложбе у Музеју Zepter ми ћемо данас, као лично подсећање на верног слушаоца и конструктивног критичара, пријатеља, чути изводе из два разговора: први је вођен 2004. године, поводом изложбе "Препреке" у Галерији КЦБ, а други је позајмљен из емисије "Клуб 2" када је говорила и о мотивима и о разлозима да поклони своја дела градовима који су имали одређену улогу у њеном животу, попут родног Томашевца, Новог Сада или Београда.

Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом